W niedzielę 13 marca o godzinie 22:05 polskiego czasu wystąpiło trzęsienie ziemi na Filipinach o magnitudzie 6.4 na głębokości 11 km. Zaledwie 3 minuty i 32 sekundy później wystąpiło silne trzęsienie ziemi w Indonezji o magnitudzie 6.7, na głębokości 28 km.

Epicentra trzęsień ziemi dzieliła odległość 2795 km.

Trzęsienia ziemi wystąpiły w trakcie burzy geomagnetycznej o sile G2 (Kp index=6).

Filipiny

Trzęsienie ziemi na Filipinach wstrząsnęło częściami regionu Manili i odległymi prowincjami, ale nie zgłoszono żadnych szkód ani obrażeń, poinformował Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii.

Trzęsienie ziemi na morzu zostało wywołane przez ruchy wzdłuż Rowu Manilskiego, a jego epicentrum znajdowało się około 110 kilometrów na zachód od wyspy Lubang w prowincji Occidental Mindoro, która leży na południe od Manili, poinformował Filipiński Instytut.

 

Indonezja

W Indonezji trzęsienie ziemi wystąpiło 170 kilometrów od Pariaman, miasta w prowincji Sumatra Zachodnia.

Indonezyjska Agencja Meteorologii i Geofizyki poinformowała, że trzęsienie ziemi było odczuwalne w wielu częściach prowincji, ale nie było zagrożenia tsunami.

 

Indonezja i Filipiny leżą wzdłuż pacyficznego „Pierścienia Ognia” – uskoków sejsmicznych wokół Oceanu Spokojnego, gdzie ma miejsce większość trzęsień ziemi i erupcji wulkanów na świecie.

 

Źródło: LosyZiemi.pl
0 0 votes
Article Rating