W piątek 10 kwietnia doszło do erupcji wulkanu Anak Krakatau. W tym samym dniu wystąpiła erupcja jeszcze 15 innych wulkanów w Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Wyższą aktywność wykazały między innymi Kerinci na Sumatrze, Semeru i Merapi.

Wulkan Anak Krakatau – Indonezja

Jak przypomina indonezyjskie Centrum Wulkanologii i Ryzyk Geologicznych (PVMBG), Indonezja na obszarze aktywności tektonicznej i wulkanicznej, zatem tego typu wydarzenia nie są powodem do szczególnego niepokoju. Erupcje wulkanów to w Indonezji codzienność, mówi szef PVMBG Kasbani, dodając, że do wspomnianych erupcji nie doszło jednocześnie.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią między 9-11 kwietnia, ze szczytem 10 kwietnia

Anak Krakatau to pozostałość wulkanu Krakatau, znanego ze słynnej erupcji z 1883 roku. Erupcja ta nie tylko zniszczyła wulkan, Była tak głośna, że słyszano ją zarówno w Perth (3100 km dalej), jak i w pobliżu Mauritiusu (4800 kilometrów dalej). Zginęły wówczas dziesiątki tysięcy ludzi, a wyrzucone pyły i gazy spowodowały trwające rok ochłodzenie półkuli północnej.
Obecna erupcja Anak Krakatau trwała około 40 minut, a z wulkanu wydobywał się słup popiołu o wysokości 500 metrów Kilkadziesiąt minut później doszło do drugiej erupcji, która trwa do dzisiaj, a popiół osiągnął wysokość 3000 metrów.

Drugi z wulkanów, Semeru, to najwyższy szczyt Jawy. W piątek sejsmografy zanotowały przy nim 42 wstrząsy. Doszło do eksplozji, która wyrzuciła 400-metrowej wysokości słup popiołu. Wulkan od kilku dni jest niespokojny, a popiół wzniósł się już na wysokości 4300 metrów.

Wciąż niespokojny jest też Kerinci, w pobliżu którego zanotowano liczne wstrząsy i wydobywa się z niego popiół.

W piątek doszło też do eksplozji wulkanu Merapi. Tutaj popiół został wyrzucony na 6100 metrów. Ten wysoce aktywny stratowulkan doświadcza olbrzymiej erupcji raz na kilka tysięcy lat. Ostatnie takie duże erupcje miały tam miejsce 2000 i 1000 lat temu. Obecnie aktywność Merapi jest oceniana na 4 w 5-stopniowej skali.

Wulkan Anak Krakatau – Indonezja

Wulkan Anak Krakatau – Indonezja

Wulkan Anak Krakatau – Indonezja

Wulkan Anak Krakatau – Indonezja

Wulkan Anak Krakatau – Indonezja

Wulkan Anak Krakatau – Indonezja

 

Źródło: The Jakarta Post
0 0 votes
Article Rating