Potężne tornada i gwałtowne burze, które przetoczyły się przez część stanów USA, doprowadziły do śmierci co najmniej 18 osób. Zniszczonych zostało wiele budynków. W stanach Missisipi i Luizjana wprowadzony został stan wyjątkowy.

Do poniedziałku amerykańska Narodowa Służba Pogodowa otrzymała kilkadziesiąt zgłoszeń o tornadach na terenie stanów Teksas, Luizjana, Missisipi i Georgia. Gwałtowna pogoda pozbawiła prądu ponad 450 tysięcy odbiorców.

Burze pojawiły się najpierw w sobotę 11 kwietnia w Teksasie, a następnie przeszły na wschód, przynosząc tornada, silny wiatr i grad wielkości piłek tenisowych do Luizjany, Missisipi, Alabamy i Georgii. – To nie jest sposób, w jaki chcielibyśmy świętować Wielkanoc – powiedział w oświadczeniu gubernator Missisipi, Tate Reeves.

W stanie Missisipi w niedzielę przez gwałtowną pogodę zginęło siedem osób, a w co najmniej 10 hrabstwach zgłoszono zniszczenia – przekazała rzeczniczka prasowa Agencji Zarządzania Kryzysowego w Missisipi.

Stan wyjątkowy

– Ogłaszam stan wyjątkowy w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców Missisipi po potężnych tornadach i burzach, które szalały w całym stanie – oświadczył Tate Reeves, gubernator stanu Missisipi w Stanach Zjednoczonych. Zapewnił mieszkańców stanu, że „nie pozostają sami”. – Mobilizujemy wszystkie dostępne zasoby, aby chronić naszych ludzi i ich własność – powiedział Reeves.

W Luizjanie gubernator John Bel Edwards ogłosił stan wyjątkowy w związku z „niszczycielskimi szkodami”.

Wcześniej Narodowa Służba Meteorologiczna USA wydała ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przewidywano „potężne tornada, niszczycielskie porywy wiatru i silne opady gradu”, które miały przejść w niedzielę i poniedziałek.

Zgłoszenia dotyczące tornad oznaczone są czerwonymi punktami (NWS)

Ostrzeżenia meteorologów powtórzył gubernator Missisipi, zaznaczając przy tym, że w przypadku konieczności schronienia się w miejscu publicznym należy starać się przestrzegać instrukcji wydanych w celu ochrony przed zarażeniem koronawirusem.

Wcześniej w komunikacie oddział Krajowej Służby Meteorologicznej (NWS) w Birmingham w Alabamie alarmował, że gdy nadciąga tornado, to nawet w trakcie epidemii priorytetem jest ochrona przed nim. „Jeśli wydano ostrzeżenie dla twojego regionu, to jesteś bardziej narażony na tornado niż na wirusa” – podkreślano.

Według prognoz w poniedziałek gwałtowna pogoda skupi się na rejonie wschodniego wybrzeża. Możliwe są tam tornada, silny wiatr i grad.

Rozpoczął się niebezpieczny sezon

Sezon na tornada zaczyna się w USA wraz z wiosną. Średnio rocznie przez Stany Zjednoczone przechodzi ich około 1,2 tysiąca tych żywiołów, z czego najwięcej w Teksasie. Na ich skutek ginie rocznie około 60 osób, głównie od uderzeń latających odłamków. Trąby powietrzne mogą wyrywać drzewa, a nawet porywać samochody.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią między 9-11 kwietnia, ze szczytem 10 kwietnia

Źródło: PAP, Reuters
0 0 votes
Article Rating