Ponad 533 miliony danych o użytkownikach Facebooka wyciekło do internetu. Informacje takie jak numery telefonów, czy adresy e-mail opublikowano na forum hakerskim.

Na forum hakerskim opublikowano dane osobowe ponad 533 milionów użytkowników Facebooka z 106 krajów, w tym 32 milionów internautów z USA, 11 milionów z Wielkiej Brytanii, i 6 milionów z Indii. Ujawnione informacje to np. numery telefonów, facebookowe identyfikatory, imiona, nazwiska, lokalizacje, biografie, a także adresy e-mail.

To stare dane, które zostały skradzione w 2019 roku” – napisał rzecznik Facebooka w oświadczeniu e-mailowym. „Ten problem został znaleziony i naprawiony w sierpniu 2019 r.” W tym czasie firma rozwiązała problem błędu w swojej technologii, która pozwoliła na wyciek informacji.

Wyciek, jako pierwszy, zauważył Alon Gal, szef firmy Hudson Rock, zajmującej się cyberprzestępczością. Już w styczniu informował, że na forum hakerskim jeden z użytkowników promował bota, który w zamian za odpowiednią cenę mógł udostępniać numery telefonów setek milionów użytkowników Facebooka. Wówczas opisał to serwis Motherboard.

Niestety w sobotę cały zbiór danych został bezpłatnie opublikowany na tym samym forum. Przez to informacje o sporej części użytkowników Facebooka są powszechnie dostępne dla każdego, kto ma podstawowe umiejętności w tym zakresie.

Konta z Polski – 2.67 mln osób

Na tej stronie można sprawdzić, czy nasze dane wyciekły z jakiegoś serwisu. Wpisuje się adres mailowy przypisany do konta.

„Wszystkie 533 000 000 rekordów na Facebooku właśnie wyciekło za darmo. Oznacza to, że jeśli masz konto na Facebooku, jest bardzo prawdopodobne, że numer telefonu użyty do tego konta wyciekł” – napisał Gal na Twitterze.

Szef firmy Hudson Rock, zajmującej się cyberprzestępczością przyznał w rozmowie z Bussines Insider, że dane mogą posłużyć cyberprzestępcom.

Baza danych o takim rozmiarze, zawierająca prywatne informacje, takie jak numery telefonów wielu użytkowników Facebooka, z pewnością doprowadziłaby tego, że ludzie o złych zamiarach wykorzystaliby te dane do przeprowadzenia ataków socjotechnicznych lub prób włamań – powiedział Gal.

To nie pierwszy raz

To nie pierwszy raz, gdy ogromna liczba danych dotyczących użytkowników Facebooka wyciekła do sieci. O wycieku z 2019 roku pisałem w LZ. Facebook twierdził wtedy, że luka w zabezpieczeniach została załatana w sierpniu tego samego roku.

Facebook obiecywał także, że na poważnie zajmie się tematem wycieków i wykorzystywania danych swoich użytkowników po aferze z Cambridge Analytica, kiedy to dane 80 milionów użytkowników wykorzystano m.in. do kreowania reklam w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku.

 

 

 

Źródło: rmf24.pl
5 2 votes
Article Rating