Brytyjskie służby meteorologiczne Met Office potwierdziły w poniedziałek, że w Wielkiej Brytanii w zeszłym tygodniu zarejestrowano najwyższą temperaturę w historii. W ogrodzie botanicznym w Cambridge w czwartek termometr pokazał 38,7 stopni Celsjusza.

Pierwsze doniesienia o możliwym rekordzie pojawiły się w piątek, a przez weekend eksperci sprawdzali zgodność pomiaru z przyjętymi standardami.

Do tej pory najwyższą temperaturę odnotowano w sierpniu 2003 roku, kiedy w Faversham w hrabstwie Kent było 38,5 stopnia Celsjusza.

Met Office napisał w oświadczeniu, że tym samym Wielka Brytania dołączyła do Belgii, Francji i Holandii, które również pobiły w ubiegłym tygodniu dotychczasowe rekordy upałów.

Met Office wini zmianę klimatu

W swoim komunikacie Met Office podkreśliło, że zmiany klimatu są główną przyczyną tego zjawiska.

Ekspert Met Office, dr Mark McCarthy, zaznaczył, że „historyczne letnie fale upałów sięgały trzydziestu kilku stopni, a w ekstremalnych przypadkach około 35 stopni”. Dodał, że „od połowy XX wieku obserwujemy ocieplenie klimatu w Wielkiej Brytanii”, w tym wzrost temperatur w najcieplejsze dni w roku.

– Zmiana klimatu zwiększyła prawdopodobieństwo i dotkliwość fal upałów, a także ryzyka przekroczenia 40 stopni Celsjusza – podkreślił.

Wysokie temperatury wywołały poważne zakłócenia w ruchu kolejowym i lotniczym. Część linii kolejowych apelowała do pasażerów o odłożenie podróży.

 

 

 

Źródło: PAP, tvnmeteo

 

 

0 0 votes
Article Rating