Szwedzcy naukowcy stwierdzili, że w żadnym innym dniu roku nie ma tylu zawałów serca, co w Wigilię.

Wigilia powinna być radosnym świętem w kręgu najbliższych, lecz dla niektórych kończy się na izbie przyjęć w szpitalu.

Jak stwierdzili szwedzcy naukowcy, ryzyko zawału serca jest wtedy szczególnie wysokie. Wyniki swoich badań opublikowali w fachowym czasopiśmie „The BMJ”. O badaniach donosi m.in. „Spiegel Online”.

 

Ostrożnie w Wigilię

Zespół badaczy kierowany przez Davida Erlinge z Karolinska Institutet przeanalizowali dane wszystkich pacjentów ze szwedzkiego rejestru chorób serca. W latach 1998-2013 do szwedzkich szpitali trafiło 283 tys. osób z zawałem serca. W rejestrze tym lekarze, oprócz wagi i wieku pacjenta, notowali także, czy jest on palaczem i jakie przyjmuje lekarstwa. Notowano także dokładną godzinę wystąpienia objawów.

Na podstawie tych danych naukowcy obliczyli, ile było przypadków zawału serca w Wigilię oraz pierwszego i drugiego dnia świąt, porównując te dane z okresem referencyjnym przed świętami lub po świętach. Stwierdzili, że zawały serca występowały szczególnie często w Wigilię. O ile w okresie referencyjnym występowało przeciętnie 50 zawałów dziennie, w Wigilię było ich przeciętnie 69, pierwszego dnia świąt – 65, a drugiego dnia – 61. Zawały występowały przede wszystkim u osób powyżej 75. roku życia, chorujących na cukrzycę lub schorzenia serca.

 

Za dużo emocji

Już od dawna wiadomo, że najczęściej zawały występują w godzinach porannych. Potwierdzają to aktualne dane ze Szwecji, gdzie ryzyko zawału serca było najwyższe o godzinie 8.00 rano. Nie odnosiło się to jednak do Wigilii, bo w tym dniu groźba zawału serca była największa o godz. 22.00. Badania te nie wskazują, jakie dokładnie były przyczyny zawału. Naukowcy podejrzewają jednak, że działo się tak za sprawą emocji: zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, które wywołują zawały, co wiadomo już ze wcześniejszych badań. Do tego dochodzi jeszcze obfite jedzenie i alkohol.

Aktualne badania wskazują także, że nie wszystkie dni świąteczne mają tak samo silne działanie na serce. Naukowcy zbadali dodatkowo częstotliwość występowania zawałów serca w Wielkanoc i Noc Świętojańską, która intensywnie obchodzona jest w Szwecji. W Midsommar wskaźnik ten był także wyższy, natomiast w dni wielkanocne nie było żadnej różnicy w porównaniu z okresem referencyjnym.

Źródło: Redakcja Polska”Deutsche Welle”, rmf24

0 0 votes
Article Rating