W bazie naftowej pod Wasylkowem, na południe od Kijowa, od kilkunastu godzin gaszony jest pożar zbiorników z paliwem. Rano doszło tam do potężnej eksplozji. W wyniku wybuchu jedna osoba zginęła, a 14 zostało rannych. Trwają poszukiwania dwóch zaginionych strażaków. Władze Ukrainy informują o „poważnym zagrożeniu, gdyż w pobliżu bazy znajduje się jednostka wojskowa ze składami amunicji„.

Wasylków, Ukraina - Eksplozja i ogromny pożar zbiorników z paliwem w bazie naftowej 6

„Wybuch w bazie naftowej pod Wasylkowem. Potężny. Zginęli strażacy. Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych ściąga wszystko, co jest. W związku z alarmem zaangażowano Gwardię Narodową” – napisał rano na Twitterze szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow. Nie uściślił jednak liczby ofiar.

Później relacjonował, że w wyniku eksplozji zostało rannych sześciu strażaków, a dwóch zaginęło. „Ich poszukiwania trwają” – pisał Awakow.

MSW poinformowało, że wg stanu na godz.12 czasu ukraińskiego, zginęła jedna osoba, a 14 zostało rannych.

Wasylków, Ukraina - Eksplozja i ogromny pożar zbiorników z paliwem w bazie naftowej 1

Kilkanaście godzin gaszenia i wybuch

Według wcześniejszych informacji pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem, objął osiem dużych zbiorników z paliwem i wiele innych, mniejszych. W godzinach nocnych, podczas akcji ratunkowej zginęła jedna osoba, a trzy inne w stanie ciężkim trafiły do kijowskiego szpitala.

Agencja Reutera podała z kolei za lokalnymi służbami medycznymi, że w nocy rannych zostało „co najmniej pięć osób”.

W akcji uczestniczy kilkadziesiąt wozów strażackich. Trzema pociągami dostarczono specjalistyczny sprzęt używany przez strażaków. Do walki z ogniem skierowano 400 żołnierzy Gwardii Narodowej.

Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych informowała rano, że pod Wasylkowem płonie 16 zbiorników z paliwem. Strażacy uporali się z pożarem siedmiu. Gaszenie pozostałych zbiorników trwa.

Wasylków, Ukraina - Eksplozja i ogromny pożar zbiorników z paliwem w bazie naftowej 5

„Jednostka wojskowa w pobliżu”

Władze Ukrainy ostrzegają przed „istniejącym, poważnym zagrożeniem”. W odległości 50 m od bazy znajduje się jednostka wojskowa ze składami amunicji.

Na miejsce wyjechał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow. – Składy z amunicją są ewakuowane już od wczoraj, ale ten proces wciąż jest kontynuowany – powiedział dziennikarzom.

Władze podjęły decyzję o ewakuacji ludzi, zamieszkałych w strefie wokół bazy. Służby ewakuowały także pracowników z innej bazy paliwowej, położonej nieopodal miejsca pożaru.

Wasylków, Ukraina - Eksplozja i ogromny pożar zbiorników z paliwem w bazie naftowej 4

„To był zamach”

Ukraińskie portale cytują komunikat firmy State Oil, która jest operatorem detalicznym ukraińskiej spółki BRSM-Nafta i która oświadczyła, że pożar w jej bazie nie był przypadkowy.

„Uważamy, że pożar jest związany z wcześniejszymi zamachami terrorystycznymi na nasze obiekty” – poinformowały służby prasowe State Oil. Przypomniały o trzech incydentach na stacjach benzynowych sieci, gdzie nieznani sprawcy podkładali ładunki wybuchowe.

Internetowa gazeta „Ukraińska Prawda” podkreśla, że BRSM-Nafta należy do współpracowników byłego ministra energetyki Eduarda Stawyckiego, sprawującego ten urząd za obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Doradca szefa MSW Zorian Szkiriak napisał na Facebooku, że „dotąd nie ma łączności z trzema strażakami, gaszącymi pożar w bazie naftowej i że jedną z przyczyn pożaru może być rażące naruszenie zasad składowania produktów naftowych”.

„Brane pod uwagę jest także umyślne podpalenie” – napisał Szkiriak.

Rzecznik ukraińskiego prezydenta Swiatosław Cehołko napisał na Facebooku, że „w najbliższych godzinach służby bezpieczeństwa powinny zameldować o zakończeniu śledztwa dotyczącego przyczyn pożaru i eksplozji”.

Jak stwierdził, „na podstawie przeprowadzonych działań śledczo-operacyjnych nie potwierdza się wersja o zamachu terrorystycznym”.

 Wasylków, Ukraina - Eksplozja i ogromny pożar zbiorników z paliwem w bazie naftowej 3 Wasylków, Ukraina - Eksplozja i ogromny pożar zbiorników z paliwem w bazie naftowej 2
0 0 vote
Article Rating