Kawa lekiem na ADHD? Wygląda na to, że owszem. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w portugalskiej Coimbrze. Pisze o nich Jornal de Noticias.

Trzyletnie badania pokazały, że codzienne dostarczanie dawek kofeiny odpowiadających 3-4 filiżankom espresso dziennie pozwala kontrolować deficyty uwagi i nadaktywności bez żadnych skutków ubocznych.

Obecnie nadpobudliwość u dzieci leczy się tabletkami zawierającymi Metylofenidat, który pomaga maluchom skoncentrować się na nauce i lepiej organizować czas. Problem w tym, że specyfik ten ma działanie odurzające, przypominające amfetaminę czy kokainę. Może uzależniać i ma skutki uboczne.

Tych wad pozbawiona jest kofeina, która ma, zdaniem portugalskich ekspertów, zbawienny wpływ na pracę mózgu. Naukowcy nie zamierzają oczywiście podawać maluchom kawy, ale pracują nad stworzeniem leku zawierającego kofeinę.

Uniwersytet szuka obecnie za granicą środków na sfinansowanie dalszej części badań.

W Europie zespół nadpobudliwości psychoruchowej czyli ADHD zdiagnozowano u co dwudziestego dziecka. W Stanach Zjednoczonych boryka się z nim nawet co piąty maluch.

 

Źródło: IAR, wiadomosci.wp.pl
0 0 votes
Article Rating