Mieszkańcy Węgier nie mogli się długo cieszyć słoneczną aurą. W środę przez ten kraj przetoczyła się potężna nawałnica. Niszczyła domy i łamała drzewa, które spotkała na swojej drodze.

Węgry - Nawałnice i superkomórka burzowa 3

Jak informują lokalne media, 7 maja przez Węgry przetaczały się nawałnice. Przyniosły wyładowania atmosferyczne, obfite opady deszczu, silny wiatr i grad. Powstała również niezwykle niebezpieczna superkomórka burzowa (ang. supercell storm).

A firefighter tries to cut a fallen tree on a car following a heavy storm on May 5, 2015 in Hamburg, Germany.   AFP PHOTO / DPA /  DANIEL BOCKWOLDT +++GERMANY OUT

Liczne szkody

Straż pożarna miała pełne ręce roboty. Niemal całą noc na bieżąco usuwała szkody, które spowodowane były intensywnymi zjawiskami pogodowymi. Najtrudniejsza sytuacja była na południu Węgier.

Mundurowi usuwali zniszczone dachy domów i budynków użytkowych, powalone na ulicę gałęzie i drzewa. Nie ma informacji o rannych i ofiarach.

 

Wirujący prąd powietrza

Superkomórka burzowa to najgroźniejsza odmiana chmur burzowych, które mogą utrzymywać się przez wiele godzin i pokonać nawet kilkaset kilometrów. Powodują ulewne deszcze, opady gradu, porywisty wiatr. Czasem towarzyszą im niebezpieczne tornada.

Najwięcej tego typu zjawisk można zaobserwować w środkowej części Stanów Zjednoczonych. Zdarza się jednak, że powstają także w Europie.

 

Źródło: ENEX, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating