Filipińczycy przygotowują się do ewakuacji z północno-wschodnich regionów wybrzeża, na które sunie tajfun Noul. Poza tym z wulkanu znajdującego się w jednej z prowincji zaczęły wydobywać się kłęby dymu i popiołu.

Tajfun Noul kieruje się na Filipiny, obudził się również wulkan Bulusan

Tajfun w piątek rano czasu lokalnego znajdował się 480 km na północny wschód od miasta Borongan w prowincji Eastern Samar na Filipinach. Wiatr osiągał wtedy prędkość w porywach do 180 km/h.

Tajfun Noul kieruje się na Filipiny, obudził się również wulkan Bulusan 4

Tajfun czwartek kategorii

Eksperci szacują, że w weekend, w momencie uderzenia w ląd, tajfun osiągnie kategorię czwartą, prawie największą. We wtorek mocno osłabiony tajfun dotrze do japońskiej wyspy Okinawa.

Meteorolodzy oczekują, że tajfun przyniesie ulewne opady deszczu.

Tajfun Noul kieruje się na Filipiny, obudził się również wulkan Bulusan 2

Dodatkowo w centralnej części Filipin w powietrze wysyłana jest chmura dymu i pyłu z wulkanu Bulusan. Władze obawiają się, że w połączeniu z ulewami dojdzie do powstania laharu, czyli spływu popiołowego.

– Lahar może zalać okoliczne domy. To jest ogromne niebezpieczeństwo – powiedziała lokalna meteorolog Esperanza Cyanan.

Naukowcy ostrzegają, że tajfun Noul może powodować również osunięcia ziemi oraz podtopienia.

Tajfun Noul kieruje się na Filipiny, obudził się również wulkan Bulusan 3

Filipiny na trasie tajfunów

W Filipiny uderza średnio 20 tajfunów rocznie. Najbardziej niszczycielskim w ostatnich latach układem niżowym był Haiyan, który zabił 8 tys. osób w 2013 roku.

– Modlimy się do Boga, żeby tajfun rozwiał się. Nie chcemy wracać do schronów – powiedziała Rosario Cajipe, która przeżyła tajfun Haiyan.

0 0 vote
Article Rating