W sobotę, 4 listopada na Słońcu, na wprost Ziemi znajdzie się dziura koronalna, która poprzez emisję elektronów wywoła już w piątek burzę jonosferyczną.

Dziura koronalna (wisząca plazma) znajduje się aktualnie na wschodzie tarczy Słońca (czarna struktura nad fotosferą).

Dziura koronalna będzie dość nietypowa, ponieważ od wschodu będzie się pojawiać jej dalszy ciąg, więc pozycja „na wprost Ziemi” będzie trwała do godzin porannych w środę, 8 listopada, a burza jonosferyczna zakończy się dzień później. Burza JS nie powinna być zbyt silna. Wisząca plama będzie kilkanaście stopni nad równikiem i na samym biegunie północnym Słońca.

Trzeba w tym czasie uważać na kolejny „wysyp świrów” z pistoletami, nożami, itp.

 


Burze GM i JS

Burze geomagnetyczne i jonosferyczne, to ogólnie mówiąc drgania ziemskiego pola geomagnetycznego w trzech osiach.
W trakcie burz geomagnetycznych występują zakłócenia w działaniu urządzeń wykorzystujących komunikację radiową, czyli telefony i smartfony, GSM, TV naziemna i satelitarna, lokalne WiFi, GPS, itp.
Zakłócenia i problemy występują głównie w przypadku, gdy dane urządzenie nadawczo-odbiorcze jest na pograniczu zasięgu nadajnika.

W czasie burz jonosferycznych, które pojawiają się przed burzami geomagnetycznymi i trwają wraz z nimi, dość często występuje u ludzi szum uszny, bóle głowy, bóle stawów, kręgosłupa i inne dolegliwości.

Ludzie są poddenerwowani, inni agresywni, wzrasta wtedy ilość udarów mózgu, zawałów serca, wypadków drogowych, itd.
Bardzo często w czasie burz geomagnetycznych ujawniają się niezrównoważone osoby, które atakują i zabijają innych.

Burza jonosferyczna spowodowana jest wysokoenergetycznymi elektronami, które emitowane są z dziur koronalnych i plam słonecznych. Występują również w trakcie zaburzeń ziemskiego pola magnetycznego.
Elektrony trafiają do jonosfery poprzez pasy Van Allena, następnie gromadzone są tam. Jonosfera rozszerzając się, generuje drgania magnetyczne.

W trakcie silnych burz geomagnetycznych, występują zazwyczaj drobne i płytkie wstrząsy sejsmiczne, a krótko po burzach geomagnetycznych silne trzęsienia ziemi.

Wszystko zależy od energii danej burzy i wielkości skoków, czyli gwałtownego narastania lub opadania energii drgań magnetycznych.

W trakcie burz geomagnetycznych można obserwować podnoszenie się poziomu lawy w aktywnych wulkanach jakim jest np. wulkan Kilauea na Hawajach oraz silne erupcje piroklastyczne jakie występują np. w wulkanach Popocatépetl i Colima w Meksyku lub przy silniejszych i dłuższych burzach GM wulkan Etna we Włoszech.

Po burzach geomagnetycznych występuje zazwyczaj zmiana pogody poprzez gwałtowne przesuwanie się wiru polarnego.

 

Więcej informacji na Forum.LosyZiemi.pl – “Wyczuwanie” aktywności Słońca.

 

Źródło: LosyZiemi.org, LosyZiemi.pl
0 0 votes
Article Rating