Nie tylko Mars, ale też Księżyc znalazł się na celowniku prywatnych przedsiębiorców planujących eksplorację Kosmosu. Pierwsza taka misja w rejon południowego bieguna ziemskiego satelity ma zaowocować ustawieniem tam teleskopu już w 2015 roku.

 

Międzynarodowe Obserwatorium Księżycowe (International Lunar Observatory) – dwumetrowa antena radiowa – ma stanąć na szczycie księżycowego wzgórza Malapert Mountain, położonego w rejonie południowego bieguna Srebrnego Globu. Umożliwi prowadzenie obserwacji bez interferencji powodowanych przez ziemską atmosferę, która pochłania niektóre rodzaje promieniowania.

Teleskop wstępem do osiedlenia?

Dla zrealizowania tego planu swoje siły połączyły firma Moon Express oraz International Lunar Observatory Association – organizacja non profit zajmująca się obserwacjami Księżyca. 

Według przedstawicieli ILOA zapoczątkowanie takiej naukowej obecności na powierzchni Srebrnego Globu to pierwszy krok, który może zapoczątkować ewentualną dalszą jego eksplorację, a nawet osiedlenie się tam ludzi. Na początek wstępnej misji z mniejszym teleskopem wyznaczono rok 2015.

Dane dostępne dla wszystkich

Pełne obserwatorium ma stanąć na Księżycu w 2016 r. Według oświadczeń obu organizacji, ma zapewnić „badania naukowe, komercyjne transmisje, a także obywatelską naukę”. Dostęp do tych danych dzięki internetowi mają mieć zarówno naukowcy, jak i zwykli ludzie.

Moon Express chce również wysłać na Srebrny Glob mały łazik. Miałby on poszukiwać na powierzchni Księżyca zasobów takich jak metale, minerały i woda, które można by eksploatować, a w przyszłości ewentualnie także sprzedawać na Ziemi.

Źródło: popsci.com, tm
0 0 votes
Article Rating