Astronomia na rozpoczęcie wiosny każe nam czekać do wtorku, a kalendarz – do środy. W przyrodzie trwa ona jednak już od jakiegoś czasu, a ostatnie wysokie temperatury wyznaczyły początek wiosny termicznej.

We wtorek o godz. 6:14 słońce znajdzie się w tzw. punkcie Barana. Astronomowie nazywają tak miejsce przecięcia ekliptyki (czyli płaszczyzny wyznaczonej w przestrzeni przez orbitę okołosłoneczną Ziemi) z równikiem niebieskim. Ten moment rozpoczyna astronomiczną wiosnę, a ponieważ dzień trwa wtedy dokładnie tyle samo czasu co noc, nazywamy go równonocą wiosenną.

Wszystkie początki wiosny

– Jutro rozpoczyna sie wiosna astronomiczna, a w środę wiosna kalendarzowa. Wiosna meteorologiczna już się rozpoczęła pierwszego marca – tłumaczy meteorolog TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek.

I dodaje: – Mam jeszcze jedną bardzo dobra wiadomość: rozpoczęła się w Polsce wiosna termiczna. Jest to właściwie ta najważniejsza wiosna, kiedy średnio dobowa temperatura przekracza pięć stopni.

Gdzie przedwiośnie?

To wysokie temperatury w miniony weekend wyznaczyły początek wiosny termicznej.

– Jest ona na przeważającym obszarze kraju. Tylko północno-wschodnia część – Mazury, Podlasie, wschodnie Mazowsze, Suwalszczna – to jeszcze przedwiośnie. Ale jest to już tylko kwestia dni, żeby średnia temperatura dobowa przekroczyła te magiczne pięć stopni – zaznacza Unton-Pyziołek.

Kalendarz zaokrągla liczbę dni

Do wiosny meteorologicznej i termicznej dołączy wkrótce astronomiczna. Powitamy ją we wtorek rano, o godz. 6:14. W tym roku wyprzedza o jeden dzień rozpoczęcie wiosny kalendarzowej, przypadające co roku 21 marca. Skąd ta różnica?Kalendarzowy pierwszy dzień wiosny jest niezmienny, jednak wiosna astronomiczna rozpoczyna się każdego roku w trochę innym momencie, między innymi ze względu na to, że w kalendarzu mamy do czynienia z całkowitą liczbą dni w ciągu roku (365 lub 366), natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje ok. 365.24 dnia.Początek astronomicznej wiosny, wraz z fazą Księżyca, wyznacza czas Świąt Wielkanocnych. Według tradycji święta wypadają w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku ta pełnia wystąpi w piątek 6 kwietnia, zatem Niedziela Wielkanocna przypadnie 8 kwietnia.

W weekend przestawiamy zegarki

Od czasu równonocy wiosennej przez pół roku, aż do początku astronomicznej jesieni we wrześniu, dzień będzie dłuższy niż noc. W tym czasie półkula północna będzie przez więcej czasu wystawiona na działanie promieni słonecznych i dzięki temu można się cieszyć cieplejszymi porami roku.

Ponadto od przyszłego tygodnia zmrok będzie zapadał o godzinę później. Nastąpi bowiem zmiana czasu z zimowego na letni. W nocy z soboty (24.03) na niedzielę (25.03) przestawimy zegarki z godziny drugiej na trzecią. Pośpimy więc nieco krócej.

Źródło: TVN24, PAP, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating