Do silnego trzęsienia ziemi doszło po godz. 7 rano w środkowych Włoszech – podała agencja Reutera. Wstrząsy miały siłę 6,6 stopnia w skali Richtera – poinformował amerykański urząd geologiczny USGS. Wcześniejsze informacje mówiły o sile 7,1 st. Na razie nie ma informacji o ofiarach, włoska Obrona Cywilna podaje, że jest „wielu rannych”.

Zniszczony klasztor w Nursji, Twitter

Zniszczony klasztor w Nursji, Twitter

Wstrząsy były odczuwalne ok. 70 kilometrów na południowy wschód od Perugi oraz m.in. w Rzymie, gdzie zawieszono kursowanie metra. Wstrząsy wystąpiły na 10 kilometrach – podał USGS.

Trzęsienie ziemi wystąpiło 68 km od Perugii

Trzęsienie ziemi wystąpiło 68 km od Perugii

Jak na razie nie ma informacji o ofiarach. Włoska obrona cywilna podaje, że jest wielu rannych.

Agencja Reutera informuje, że zawaliły się budynki „w wielu miejscach”; ucierpiał m.in. klasztor św. Benedykta w Nursji. Ten region – według włoskich mediów – ucierpiał najbardziej. Sytuację opisuje się jako „dramatyczną”.

trzesienie-ziemi-wlochy-01

Wszystko się ruszało, było bardzo długie (trzęsienie – red.) – 30 sekund? – było strasznie – mówiła mieszkająca w pobliżu Perugii pani Gabriela.


Burmistrz Ussity powiedział krótko gazecie „La Reppublica”: „Widziałem piekło”.

trzesienie-ziemi-wlochy-02

Źródło: PAP, rmf24, rai.it

Pisaliśmy:

Zbliżają się szczyty oddziaływań magnetycznych, między 27 października, a 1 listopada może wzrosnąć aktywność sejsmiczna i wulkaniczna


wlochy-gleboki-wstrzas-sejsmiczny

Silne i bardzo głębokie trzęsienie ziemi z 28 paździenika

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5.8 w skali Richtera, które wystąpiło 28 października na Morzu Tyrreńskim (160 km od Włoch) na głębokości aż 457 km było bardzo nietypowe.
To był najsilniejszy wstrząs sejsmiczny w tym rejonie na tak dużej głębokości od początku pomiarów USGS, czyli od 1973 roku.
Wstrząs był aż 5.6 razy silniejszy od najsilniejszego, jaki wystąpił końcem lutego 1991 roku.

glebokie-wstrzasy-sejsmiczne-wlochy-do-2016-10-29

Magnitudy głębokich wstrząsów sejsmicznych na Morzu Tyrreńskim i w okolicach Włoch od 1973 roku.

glebokie-wstrzasy-sejsmiczne-wlochy-do-2016-10-29_a

W okolicach tego głębokiego wstrząsu znajduje się podwodny włoski wulkan Marsili

Włoski wulkan Marsili jest aktywny, a jego ściany są kruche – poinformował włoski wulkanolog Giuseppe D’Anna z włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Erupcja wulkanu może wywołać tsunami, które zaleje południowe Włochy.

Marsili to podwodna góra, której wierzchołek znajduje się 450 m pod taflą wody. U podstawy ma 70 km długości, 30 km szerokości i 3 km wysokości. Znajduje się na Morzu Tyrreńskim, w odległości 150 km od Kampanii, na południowy zachód od Neapolu.

O jego istnieniu naukowcy wiedzą od lat 50. ub. wieku, ale do tej pory go nie badali. – W końcu rozmieściliśmy na nim sprzęt pomiarowy i najnowsze dane pokazują, że rzeczywiście wulkan jest aktywny- powiedział D’Anna.

Fale uderzą we włoskie wybrzeże

Lawa, rozrywając ściany wulkanu może wywołać fale tsunami, które uderzą w wybrzeża: Kampanii, Kalabrii i Sycylii – dodał wulkanolog. Wcześniej podobne ostrzeżenie wystosował Enzo Boschi, szef Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Boschi ostrzegał, że erupcja wulkanu może nastąpić w każdej chwili.

D’Anna powiedział, że analiza danych wykazała, iż od wielu lat w komorze magmowej stale zbiera się lawa. – Jeżeli dojdzie do wybuchu, to może powstać tsunami, które uderzy w większość, jeśli nie całe południowe Włochy – powiedział ekspert. Dodał, że nie ma sposobu, by przewidzieć, jak wielkie tsunami może wywołać taka erupcja.

W przeciwieństwie do wyspowego wulkanu Stromboli w pobliżu Sycylii, wulkan Marsili nie wybuchał we współczesnej historii, co powoduje, że jego erupcja może być groźna – powiedział D’Anna. Stałe wybuchy wulkanów uwalniają bowiem energię i ciśnienie zarówno w przypadku Stromboli, jak i Etny, zlokalizowanych w największej w Europie aktywnej strefie wulkanicznej.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Aktywność sejsmiczna 21-30.10.2016 r.


SMS3

Działa już System Ostrzeżeń SMS, można bezpłatnie zapisać się do usługi SOSms i otrzymywać ostrzeżenia o możliwości wystąpienia trzęsień ziemi, burz geomagnetycznych i wielu innych zagrożeń. Usługa dostępna jest na razie tylko dla telefonów z polskiej strefy numeracyjnej.


Źródło: LosyZiemi.pl
0 0 votes
Article Rating