Ze względu na dalszą erupcję Etny i towarzyszącą jej emisję pyłu wulkanicznego do atmosfery sztab kryzysowy zdecydował się na zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Katanią do niedzieli do godziny 11 – czytamy w komunikacie prasowym zespołu prasowego lotniska Katania-Fontanarossa.

Władze największego portu lotniczego na Sycylii swoją decyzję ogłosiły przed godziną 17 w sobotę. Jak podkreślono, w związku z sytuacją nad Katanią we wschodniej części wyspy zawieszone zostają wszystkie rejsy – przynajmniej do kolejnego zebrania się sztabu kryzysowego działającego na lotnisku.

„Pasażerowie są proszeni o sprawdzanie statusu swojego lotu w kontakcie z liniami lotniczymi. Ogólne informacje na temat funkcjonowania lotniska są dostępne na stronie lotniska oraz profilach w mediach społecznościowych” – czytamy w oświadczeniu.

 

Połączenie z Katowicami przesunięte

Wśród wstrzymanych lotów jest połączenie Katowice – Katania i Katania – Katowice, który miał był być zrealizowany w sobotnie popołudnie. Z informacji katowickiego portu wynika, że oba loty są przesunięte na niedzielę. Wylot z Katowic zaplanowany został na godzinę 10.50.

Wznosząca się na wysokość 3326 metrów nad poziomem morza Etna jest najbardziej aktywnym wulkanem w Europie. Tylko w ciągu trzech dni od przebudzenia się wulkanu  końcem grudnia ubiegłego roku, odnotowano ponad tysiąc wstrząsów.

Poprzednio chmura dymu i popiołu wydobywała się z niej wiosną 2017 roku, zaś ostatnie duże erupcje odnotowano na przełomie 2007 i 2008 roku.

 

Wcześniejsze erupcje Etny

2015 r.

Źródło: tvn24, PAP
0 0 votes
Article Rating