Aktywność wulkanu Stromboli, Wyspy Liparyjskie, we Włoszech utrzymuje się na wysokim poziomie nieprzerwanie od końca grudnia 2018 r., z tendencją wzrostową w styczniu 2019 roku. Obserwacje ujawniły sześć aktywnych otworów wentylacyjnych, powodujących strombolijskie eksplozje o małych i dużych rozmiarach.

Stromboli – Silna erupcja z zachodniego otworu – Tom Pfeiffer volcanodiscovery

 

W styczniu 2019 r. poziom magmy wewnątrz wulkanu Stromboli wzrósł, tworząc spektakularną aktywność z kilku otworów wentylacyjnych, w szczególności z otworu NE (północno-wschodni), w obrębie którego powstaje nowy stożek.

Stromboli 20.01.2019

Wulkanolog Dr Tom Pfeiffer z Volcano Discovery podczas obserwacji wulkanu w dniu 20 stycznia 2019 r. odnotował sześć aktywnych otworów, produkujących eksplozje Stromboli w odstępach 10 – 20 minut, na wysokość do 200 m.

Stromboli – aktywne otwory wentylacyjne z 20 stycznia 2019 roku – Tom Pfeiffer volcanodiscovery

Dymny pierścień wyrzucony ze stożka w kraterze N – Tom Pfeiffer

 

Laboratorio Geofisica Sperimentale (LGS) w dzienniku Stromboli Daily opublikowanym w dniu 21 stycznia 2019 roku potwierdziło aktywność wybuchów strombolijskich o wysokiej amplitudzie. Również aktywność infradźwiękowa i termiczna eksplozji notuje się na wysokim poziomie.

 

Źródło: watchers.news, volcanodiscovery.com

Średniej wielkości dziura koronalna pojawi się 20 stycznia na Słońcu na wprost Ziemi, 17/18 stycznia oraz 20-22 stycznia wystąpią kolejne oddziaływania magnetyczne

Tagi: wulkanie Stromboli, aktywnych otworów wentylacyjnych, silne eksplozje, Włochy, nowy stożek, aktywność infradźwiękowa
0 0 votes
Article Rating