Do najbardziej niespokojnych pod względem konfliktów militarnych miejsc na świecie należą obszary równikowe. Im dalej na północ ku biegunom, tym jest ich mniej. Potwierdza się teoria mówiąca o wpływie temperatury na ludzkie zachowanie.

W niskich temperaturach ciało odbiera mniej bodźców przygotowując się do stanu hibernacji.

W wysokich temperaturach z kolei nasze zmysły są pobudzone, jesteśmy bardziej skłonni do gwałtownych zachowań.

Stąd też najwięcej wojen wybucha w krajach położonych w obszarach tropikalnych, na przykład w głębi Afryki.

Tam niekończące się upały i wysoka wilgotność powietrza bardzo niekorzystnie wpływają na samopoczucie, nawet u ludności przyzwyczajonej do takich warunków atmosferycznych.

Natomiast na dalekiej północy, gdzie dominują chłody i śniegi, jak na przykład w Skandynawii, notuje się najmniejszą na świecie przestępczość, a jakiekolwiek konflikty zbrojne są zjawiskiem niesłychanie rzadkim.

Na ten problem można spoglądnąć nie tylko w skali makro, ale również mikro. Na ulicach większych miast w upalne letnie dni aura staje się nie do wytrzymania.

Odsetek napadów i rozbojów spośród wszystkich dni w całym roku przypada właśnie na najbardziej upalne wieczory i noce. Ilość przestępstw zwiększa także suchy i ciepły wiatr halny, co zauważalne jest na południu Polski.

Złodzieje, którzy napadają na ludzi na ulicach najbardziej nie lubią mrozów i wszelkiego typu opadów. Szansa, że zostaniemy okradzeni podczas ulewy czy śnieżycy jest minimalna.

Jeszcze mniejszy odsetek kradzieży i rozbojów zdarza się podczas silnych mrozów. Im niższa jest temperatura, tym mniej złodziejaszków pojawia się na ulicach.

Bardzo ciekawą sytuację mieliśmy w styczniu 2006 roku podczas fali największych od lat mrozów. W dniach, gdy temperatura spadała poniżej minus 10-15 stopni zanotowano rekordowo niską ilość przestępstw, czy to napadów na ludzi, czy też włamań do sklepów.

Ulice nawet największych miast w mrokach nocy były zupełnie opustoszałe. Mroźna aura skutecznie odstraszyła przestępców.

Od zawsze wiadomo, że pogoda ma silny wpływ na nasze samopoczucie i jak się okazuje nie tylko za sprawą nagłych wahań ciśnienia, ale o wiele bardziej skomplikowanych wpływów i zależności temperatury, opadu, wiatru i wilgotności

 

Źródło: twojapogoda.pl

 

0 0 vote
Article Rating