Noworodek zmarł po tym, jak w szpitalu przez pomyłkę podano mu podtlenek azotu zamiast tlenu. Drugie dziecko, któremu także podano tzw. gaz rozweselający, jest w stanie krytycznym.

Niemowlakowi zamiast tlenu podano gaz rozweselający

Niemowlakowi zamiast tlenu podano gaz rozweselający

Do tragicznej w skutkach pomyłki doszło w szpitalu Bankstown-Lidcombe w Sydney. Dwojgu dzieci, które znajdowały się na intensywnej terapii, podano niewłaściwe butle z gazem.

Szpital w ktorym doszło do tragedii

Szpital w ktorym doszło do tragedii

 

„Straszny błąd”

Minister zdrowia Nowej Południowej Walii Jillian Skinner przeprosił za wypadek. – Bardzo żałuję, że te rodziny cierpią z powodu takiego strasznego błędu.

Niemowlakowi zaniast tlenu podano gaz rozweselający 2

Zrobimy wszystko, by was wesprzeć – oświadczył. Dzieci, które ucierpiały, przyszły na świat w czerwcu i lipcu tego roku. Rodziny dowiedziały się o pomyłce w weekend.

Zarządzono kontrolę w szpitalu, sprawdzonych zostało osiem sal operacyjnych. Zamknięta pozostaje jedna, na której operowane były dzieci.

 

Tragiczna pomyłka

Oba gazy: podtlenek azotu i tlen są bezwonne i bezbarwne, odróżnia je kolor butli. Tlen sprzedawany jest w czarnych, a tzw. gaz rozweselający – w jasnoniebieskich.

Ministerstwo zdrowia wszczęło śledztwo, które ma stwierdzić, czy pracownicy szpitala przestrzegają procedur i dlaczego doszło do kolejnej – po ubiegłorocznej – pomyłki.

Wszystkie szpitale w regionie zostały poproszone o sprawdzenie butli z gazami i sporządzenie protokołów z informacją, czy są właściwie zainstalowane.

 

Źródło: Sky News, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating