Powodzie na północy Chin w ostatnich dniach spowodowały liczne zniszczenia. Prawie 300 osób zginęło lub zostało uznanych za zaginione. Woda pozbawiła dachu nad głową ponad 500 tys. ludzi.

Powódź w Chinach

Powódź w Chinach

Ulewne deszcze padające w ostatnich dniach w północnych prowincjach Chin spowodowały powodzie, w których zginęło 164 ludzi, a 125 zostało uznanych za zaginionych – wynika z bilansu przedstawionego w poniedziałek przez oficjalną chińską agencję Xinhua.

 

125 tys. osób wymaga pilnej pomocy

Ponad pół miliona ludzi w najbardziej dotkniętych żywiołem prowincjach Henan i Hopej (Hopei) zostało bez dachu nad głową, a 125 tys. wymaga natychmiastowej pomocy – podała Xinhua, powołując się na dane rządowe.

Powódź w Chinach 4

Zawaliło się około 126 tys. domów, a 344 tys. zostało w różnym stopniu uszkodzonych.
Powodzie zalały także 1,18 mln hektarów upraw. Łączne straty gospodarcze oceniane są na 31,4 mld juanów (4,7 mld dolarów).

 

Niezadowolenie ludzi

Według chińskiej prasy, w związku z krytyką działań władz podczas powodzi, zawieszono w obowiązkach pięciu urzędników.

W mieście Xingtai (Hsingtai) w Hopej, które stało się symbolem niezadowolenia, mieszkańcy oskarżają odpowiedzialnych urzędników za to, że nie ogłosili w porę alertów powodziowych, przez co zginęło tam co najmniej 25 osób.

Powódź w Chinach, Xingtai

Powódź w Chinach, Xingtai

Powódź w Chinach

Powódź w Chinach

Powódź w Chinach

Powódź w Chinach

Mieszkańcy podejrzewają też, że nagła powódź w środę rano miała związek z działaniami ludzi, a nie z przerwaniem niedalekiej zapory, jak podawały władze.

Na północy Chin jest zazwyczaj bardzo sucho, ale w porze deszczowej powodzie nie należą tam do wyjątkowych zjawisk.

Powódź w Chinach 5

 

Źródło: PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating