Niebywałą i niebezpieczną podróż nad południową Afryką odbyło 19 nosorożców czarnych. Osobniki należące do gatunku zagrożonego wyginięciem zostały przetransportowane helikopterami na nowe tereny oddalone od ich dotychczasowych siedzib aż o 1600 km. Tam zwierzęta mają mieć spokój z dala od polujących na nie kłusowników.

Akcję przeniesienia 19 nosorożców zorganizował World Wild Fund (WWF). Grupa zebrała pieniądze na transport i zatrudniła specjalistów, którzy przewieźli uśpione czasowo, kilkutonowe zwierzęta do ich nowych „domów”.

Każdy lot trwał kilka godzin, a przy zabezpieczaniu i związywaniu zwierzęcia unoszącego się potem kilkadziesiąt metrów nad ziemią pracowało kilkanaście osób. Operacja trwała kilka dni i zakończyła się sukcesem.

WWF organizuje takie transporty od kilku lat, bo populacja nosorożców czarnych skurczyła się w ostatnich 2 dekadach o połowę, do ok. 4 tys. sztuk.

Tylko w parkach narodowych w RPA w ciągu 10 miesięcy tego roku kłusownicy zabili 341 nosorożców, o 8 więcej niż w rok wcześniej. Zwierzęta są zabijane tylko dla ich rogów, bardzo popularnych w Wietnamie i Chinach, gdzie stosuje się je w celach leczniczych.

 

 

Źródło: WWF, tvn24.pl
0 0 vote
Article Rating