Do dwóch eksplozji doszło w sobotę przed południem w bazie wojskowej Strażników Rewolucji (elitarnej formacji wojskowej- red.) pod Teheranem – podały irańskie władze. Eksplozje były tak silne, że szyby powypadały z okien w samej stolicy.

Zginęło co najmniej 27 osób, a 16 zostało rannych. Początkowe doniesienia mówiły tylko o 12 zabitych.Na miejscu wybuchów w Malard i Sharyar, dwóch aglomeracjach położonych w odległości 40 km na południowy zachód od Teheranu, szybko pojawiły się karetki pogotowia, helikopter i ekipy ratunkowe z psami.

Do eksplozji „doszło w bazie wojskowej, gdzie składowana jest wielka ilość broni i amunicji” – poinformował w pierwszym oficjalnym komunikacie Aliareza Janeh, odpowiedzialny za sprawy bezpieczeństwa władz Teheranu. Wcześniej agencja informacyjna Fars informowała o „wielu zabitych i dziesiątkach rannych”.
Po godz. 15.00 czasu miejscowego (13.00 w Polsce – red.) irańskie władze częściowo sprecyzowały te informacje. Podawano, że zginęło 15 osób, a ponad 20 zostało rannych. Wybuchy były odczuwalne nawet w zachodnich dzielnicach stolicy Iranu, gdzie według świadków, z bloków wypadały szyby.

Niestety z godziny na godzinę wiadomości stawały się coraz bardziej pesymistyczne i po 17.00 polskiego czasu rzecznik irańskiego rządu poinformował, że kolejnych 12 rannych żołnierzy zmarło w szpitalach. W tej chwili z 16 rannych i trzymanych pod obserwacją osób kilka jest w stanie ciężkim.

Do wybuchu w bazie doszło w trakcie przenoszenia amunicji z miejsca na miejsce. Ośrodek – co podkreśliła agencja Fars – nie była w żaden sposób powiązana z irańskim programem atomowym. W październiku 2010 roku w przypadkowej eksplozji składu amunicji w bazie Strażników Rewolucji w Chorrambad na zachodzie kraju zginęło ponad 20 osób.

 

Źródło: PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating