Ziejąca wyrwa w górach Bighorn wywołała niepokój mieszkańców, gdy przez kilka tygodni urosła do ponad 680 metrów długości i około 45 metrów szerokości. Gigantyczne pęknięcie w ziemi pojawiło się w ciągu ostatnich dwóch tygodni na ranczo, gdzie jeździmy polować w górach Bighorn. To naprawdę niesamowity widok” napisał na Facebooku jeden z przewodników.

Wyoming_pekniecie

Grupa pierwszy raz natknęła się na nie na początku października, ale wierzą, że pęknięcie rozwija się od końca września.
„Pojawiło się niespodziewanie” – Sy Gilliland, myśliwy, powiedział 9 News.
„Myślę, że powodem, dla którego jest fascynujące, jest jego rozmiar. I to, że nie ma żadnego wytłumaczenia. Wygląda, jakby ziemia nagle się otworzyła”.
Organizacja myśliwych wezwała biegłego inżyniera do zbadania zjawiska geologicznego, po tym, jak zdjęcia wzbudziły wiele zainteresowania i wywołały lawinę pytań.
Mówi się, że pęknięcie spowodowane było podmywaniem w czasie mokrej wiosny, tak, że podmywana była cała skalista podstawa w gruncie – podaje NY Daily News.

Wyoming_pekniecie_dol

Wykonano liczne zdjęcia rozpadliny, która teraz ma strome klify i duże głazy na dnie. Ale nie chodzi tylko o wielkość szczeliny, ponieważ okazało się, co doprowadziło do spekulacji, że spodziewany był wybuch wulkanu lub trzęsienie ziemi. Jednak eksperci najwyraźniej nie wierzą, że jest to prawdopodobne, zgodnie z raportem Washington Post.

Wyoming_pekniecie_gora

Inżynier został wysłany do szczeliny w celu oceny sytuacji. Uważa, że mokra wiosna spowodowała podmywanie nasady skały, a naprężenia po obu stronach spowodowały wysunięcie dołu i utworzenie pęknięcia. Seth Wittke, który jest kierownikiem biura zagrożeń gruntowych i geologicznych oraz mapowania dla Wyoming Geological Survey, cytowany w raporcie, stwierdził, że takie rzeczy mogą się zdarzyć z powodu wielu czynników wyzwalających, ale najważniejszym było zbieranie się wilgoci w górotworze powodujące osłabienie w ziemi powyżej, co jest bardzo częstym powodem utraty stabilności podłoża skalnego.

Tagi: Wyoming, osuwisko, pęknięcie, dziura, Bighorn
Źródło: theextinctionprotocol
0 0 votes
Article Rating