O odkryciach i kulisach badań wykopaliskowych starożytnych grobowców na zachodnim brzegu Luksoru w górnym Egipcie opowie 18 listopada w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu egiptolog dr Andrzej Ćwiek. Polska Misja Archeologiczna w Szejch Abd el-Gurna działa od 2003 roku. Od kilku sezonów poznańscy archeolodzy angażują się w badania nekropolii sprzed czterech tysięcy lat. Miejsce jest położone w pobliżu słynnej Doliny Królów, gdzie spoczywają faraonowie.

Polska_misja_archeologiczna_thumb

Dr Andrzej Ćwiek Foto: Polska Misja Archeologiczna w Szejch Abd el-Gurna

Początkowo badania skupiły się na pozostałościach eremu, czyli pustelni koptyjskich zakonników, która powstała w VI-VIII wieku w zaaranżowanych na ten cel grobowcach egipskich wielmożów.

Polska_misja_archeologiczna_naqlun

Budowla klasztorna tuż po odsłonięciu Foto: W. Godlewski

Polska_misja_archeologiczna_grob

Pochówek Tomasza, obok stela z grecką inskrypcją Foto: W. Godlewski

W jednym z pomieszczeń badacze natrafili na jedynie lekko przepalone naczynie wypełnione złotymi dinarami z okresu Abbasydów. Osiemdziesiąt monet zachowanych całkowicie (18 numizmatów) lub pociętych w celach handlowych na mniejsze części – ¾; ½.;1/3; ¼ (62 numizmaty) jest datowane wstępnie na okres rządów kalifa al-Muqtadira (908-932).

Polska_misja_archeologiczna_skarb

Naczynie ze złotymi dinarami Foto: W. Godlewski

„Monety te stanowią niebagatelny majątek, zapewne należący do klasztoru. Dzięki odsłoniętemu w Naqlun w 1998 roku archiwum składającemu się z pięćdziesięciu dokumentów notarialnych, wiemy, jaką wartość w końcu X wieku miały ogrody i domy na terenie Fajum: duży dom z ogrodem można było kupić za 6 dinarów, a mniejszy nawet za 2,5 dinara” powiedział profesor Godlewski.

Polska_misja_archeologiczna_lampa

Lampa oliwna z brązu Foto: W. Godlewski

W tej części kompleksu znajdowała się też zapewne biblioteka, o czym świadczy dwanaście kościanych zatyczek do zamykania kodeksów, jedyna pozostałość po spalonych księgach.

Polska_misja_archeologiczna_skrzynka

Fragment aplikacji szkatuły, brąz i kość słoniowa Foto: W. Godlewski

Obecnie archeolodzy eksplorują jeden z kilkunastometrowych szybów grobowych i poszukują śladów z pierwotnego okresu funkcjonowania założenia, czyli z czasów Średniego Państwa około 2000 lat p.n.e. Jego odkopanie i dotarcie do komory grobowej będzie celem prac, które rozpoczną się w styczniu 2016 r.
W czasie ostatniego sezonu archeolodzy odkryli m.in. fragment lnianego płótna z hieroglificznym tekstem z imionami Ptolemeusza XII Auletesa (80-51 r. p.n.e.) – ojca słynnej Kleopatry VII, części drewnianych trumien, fajansowe paciorki i amulety oraz gliniane figurki uszebti, które w symboliczny sposób miały pracować zamiast zmarłego po jego śmierci.

Polska_misja_archeologiczna_plotno

Najcenniejsze tegoroczne odkrycie Polaków w Szejch Abd el-Gurna – fragment velum z imionami Ptolemeusza XII. Foto: A. Ćwiek

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uszebti (wiki)

Dr Andrzej Ćwiek jest zastępcą kierownika ekspedycji, pracownikiem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Nadzoruje projekt badań struktur faraońskich, natomiast projektem kieruje Tomasz Górecki. Misja działa pod egidą Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, przy udziale Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wstęp na prelekcję zatytułowaną „Polska Misja Archeologiczna w Szejch Abd el-Gurna (Egipt). Archeologia ekstremalna”, jest wolny. Spotkanie odbędzie się 18 listopada o godz. 11.00 w Muzeum Archeologicznym (ul. Wodna 27) w ramach comiesięcznego cyklu wykładów naukowych.

Źródło: archeowieści.pl, PAP
Tagi: archeologia, Egipt, koptowie, koptyjscy mnisi, klasztor, Polska Misja Archeologiczna w Szejch Abd el-Gurna, wystawa, wykład
0 0 votes
Article Rating