Coraz większa liczba wstrząsów niepokoi naukowców z Indonezji. Mogą one zwiastować zbliżający się wybuch wulkanu Gunung Agung na lubianej przez turystów wyspie Bali. Zarządzono ewakuację pobliskich terenów. Ostatni raz wulkan ten wybuchł ponad 50 lat temu.

 

– Liczba ewakuowanych wzrosła do 48 540 osób – oświadczył na konferencji w Dżakarcie rzecznik indonezyjskiej agencji ds. klęsk żywiołowych Sutopo Purwo Nugroho. W niedzielę informowano o 34 tys. osób ewakuowanych z okolic tego wulkanu, leżącego na zachodzie wyspy.

Agung od sierpnia wykazuje wzmożoną aktywność. W ubiegłym tygodniu w jego pobliżu zarejestrowano setki wstrząsów. Zdaniem wulkanologów mogą one zwiastować zbliżającą się erupcję. W piątek indonezyjskie władze podniosły poziom zagrożenia wulkanicznego na najwyższy. Zalecono, by nikt nie przebywał w promieniu dziewięciu kilometrów od krateru.

Natychmiastowa reakcja

Ewakuowani mieszkańcy zostali przewiezieni do tymczasowych ośrodków. Jak poinformował Nugroho, wciąż są ludzie, którzy odmawiają ewakuacji. Mieszkańcy nie chcą opuścić domostw do czasu erupcji, ponieważ martwią się o hodowle bydła, które często są jedynym źródłem dochodów. Lokalne władze pomogły w ewakuacji prawie 2 tys. krów, które znajdowały się na zagrożonych terenach wokół wulkanu Agung.

Aktywność sejsmiczna na Bali wzrosła (PAP/EPA/MADE NAGI)

Lotnisko wciąż działa

Lotnisko w Depasar, stolicy prowincji Bali, które każdego roku przyjmuje miliony turystów, na razie funkcjonuje bez zakłóceń. Jednak władze portu monitorują sytuację i mówią o możliwości zamknięcia lotniska.

Wulkan na wyspie Bali (PAP/EPA/MADE NAGI)

Bali to wyspa popularna wśród turystów. Co roku odwiedzają ją miliony zagranicznych gości. Agung, stratowulkan i najwyższy szczyt wyspy (3142 m n.p.m.), znajduje się ok. 70 km od kurortu Kuta. W wyniku ostatniej erupcji wulkanu Agung w 1963 roku zginęło ponad 1100 osób.

Wulkan Agung daje o sobie znać (PAP/EPA/MADE NAGI)

Niebezpieczeństwo istnieje

To nie pierwszy raz, kiedy wulkan Gunung Agung daje o sobie znać. W 1963 roku jego erupcja przyczyniła się do śmierci ponad 1100 osób. Wtedy też ogromne ilości popiołu wydostały się z krateru, unosząc się na wysokość 10 kilometrów.

W ubiegłym roku doszło do erupcji wulkanu Gunung Rinjani, który znajduje się na wschód od Bali. Wybuch spowodował paraliż komunikacyjny. Odwołano wszystkie loty ze względów bezpieczeństwa.

– Wszyscy wiemy, co się stało, kiedy wybuchła Gunung Rinjani w ubiegłym roku. Obłok popiołu spowodował zamknięcie lotniska w Denpasar. Przez kilka tygodni  tysiące ludzi zostało uziemionych – przypomina Sutopo Nugroho z Narodowej Agencji Zarządzania do spraw Zwalczania Katastrof w Indonezji.

 

Źródło: PAP, tvn24

 

 

 

0 0 votes
Article Rating