Wielki radioteleskop w słynnym obserwatorium Arecibo w Portoryko to już przeżytek. Za 5 lat zastąpi go o połowę większy teleskop, który powstaje właśnie w południowych Chinach.

Największy radioteleskop używany do badań kosmosu działa od 1963 roku w obserwatorium Arecibo w Portoryko.

Jego średnica wynosi 305 metrów i zajmuje powierzchnię 73.000 metrów kwadratowych.

Teleskop ten pozostanie największym jeszcze tylko przez 5 lat, bowiem w planach jest już znacznie większe urządzenie tego typu.

Jak wszystko co największe w ostatnim czasie, powstanie on w Chinach, w leżącej na południu kraju prowincji Kuejczou.

Projekt zakłada zbudowanie radioteleskopu, którego średnica będzie przekraczała 500 metrów, a zasięg i szybkość działania będą kilkukrotnie przewyższały możliwości teleskopu Arecibo.

Ukończenie tej gigantycznej inwestycji nazwanej FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) planowane jest na rok 2016. Koszty jakie pochłonie szacowane są na 107,9 mln dolarów.

Lokalizacja została wybrana nieprzypadkowo. W miejscu tym istnieje naturalne zagłębienie terenu i znajduje się ono z dala od dużych ośrodków miejskich, których obecność mogłaby zakłócić prawidłową pracę aparatu badającego przestrzeń kosmiczną.

Radioteleskop FAST będzie zajmował się między innymi badaniem Drogi Mlecznej i innych galaktyk, poszukiwaniem pulsarów oraz wszystkich interesujących fragmentów przestrzeni kosmicznej.

Konstruktorzy liczą że pozwoli on na zbadanie śladów innych planet i galaktyk oddalonych od Ziemi o tysiące lat świetlnych.

 

Źródło: twojapogoda.pl

 

0 0 votes
Article Rating