Chmury wyglądające, jakby osuwały się z lądu, niczym kawałek lodu oderwany od góry śnieżnej. Takie przedziwne zjawisko atmosferyczne nad zatoką Hudsona w Kanadzie zarejestrował spektoradiometr MODIS umiejscowiony na satelicie NASA.

 

Uliczka chmur nad Zatoką Hudson (MODIS/NASA)

Chmury ukształtowały się w postaci cienkich i długich rolek, leżących ścisło koło siebie. Co więcej, unoszą się równolegle do powierzchni ziemi. Meteorolodzy nazywają takie zjawisko „uliczką chmur” lub „grzędą chmur”.

Jak w garnku z wrzątkiem

Zdjęcia satelitarne wielokrotnie rejestrowały taki typ chmur w ostatnich 30 latach, jednak ich rozwój jest słabo poznany ze względu na brak danych obserwacyjnych.

Synoptycy wiedzą jedynie, że „uliczki chmur” to pasma chmur kłębiastych, które powstają w miejscu zderzenia prądów, występujących w sąsiednich komórkach konwekcyjnych. Te komórki to wznoszące i opadające prądy konwekcyjne (podobne tworzą się w granku z wrzącą wodą), tworzące w stanie stacjonarnym zamkniętą pętlę.

Kształt komórek konwekcyjnych tworzą wiry, transportujące prądd ciepłego i wilgotnego powietrza oraz zanieczyszczeń w warstwie granicznej atmosfery.

Na zdjęciu satelitarnym ląd wokół zatoki Hudsona ma białą barwę, bowiem na te tereny wtargnęła już zima.

Źródło: modis.gfc.nasa.gov, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating