Szpinak, a właściwie jego ekstrakt, poprawia kondycję sportową u zawodowych sportowców. Ekspertka ds. biomedycyny opisuje niezwykłe właściwości ekdysteronu – składnika znienawidzonego przez niektórych przysmaku. Przeczytaj i przekonaj się dlaczego to zielone warzywo powinno królować na twoim talerzu – zwłaszcza, gdy chcesz zadbać o swoją sylwetkę.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Freie Universität Berlin na populacji profesjonalnych sportowców, wykazały, że ekstrakt chemiczny z rośliny szpinaku może wspomóc pracę mięśni, a także przyczynić się do poprawy kondycji sportowej.

Jak przeprowadzono badanie?

Badanie z podwójną ślepą próbą zostało przeprowadzone na grupie 46 sportowców, która została podzielona na dwie grupy – pierwsza z nich, otrzymała 100 mg ekdysteronu (jest to związek chemiczny znajdujący się w ekstrakcie z liści szpinaku) z leucyną (100 mg); druga zaś, placebo. Po 10-tygodniowej suplementacji, badacze dokonali niezbędnej analizy wykorzystującej parametry antropometryczne, medyczne i wydajnościowe.

Wyniki

Wyniki badania wykazały, że sportowcy, którzy przyjmowali ekdysteron uzyskali znacznie większy wzrost siły mięśniowej. Co ciekawe, suplementacja spowodowała również przyrost samej masy mięśnia, co przełożyło się na uzyskanie lepszej kondycji sportowej.

Czym jest ekdysteron?

Ekdysteron to hormon roślinny, który jest głównym składnikiem ekstraktu, produkowanym z liści szpinaku. Prawdopodobny mechanizm jego działania polega na bezpośrednim wpływie na receptor estrogenowy, przez co wpływa na metabolizm komórek mięśni. Niektórzy naukowcy twierdzą, że związek ten działa mocniej niż sterydy anaboliczno-androgenne dostępne na rynku.

Czy szpinak może działać jako substancja dopingowa?

Dawka zastosowana w badaniu, to 100 mg ekdysteronu. Aby uzyskać, tę samą ilość substancji, należałoby zjeść nawet około 4 kilogramów szpinaku dziennie. Warto dodać, że osoba decydująca się na ‘dopingową dietę’, aby uzyskać efekt, powinna ją stosować przez ponad 3 miesiące.

Należy więc zadać sobie pytanie, czy efekt jest warty takiego poświęcenia?

Szpinak to nie tylko ekdysteron

Szpinak, oprócz pożądanego hormonu anabolicznego – ekdysteronu, zawiera w sobie znaczne ilości witamin i minerałów, które przyczyniają się do utrzymania dobrego, ogólnego stanu zdrowia.

Warto pamiętać zatem, że niskokaloryczny szpinak jest dobrym źródłem witamin, takich jak witamina K, A, C oraz folianów. Ponadto, zawiera w sobie również wapń, magnez, mangan, potas oraz miedź – składniki ważne nie tylko dla pracy mięśni, ale również układu nerwowego i krwionośnego.

 

Środek dopingujący w szpinaku, duże dawki ekdysteronu zwieszają nawet trzykrotnie wydolność fizyczną

Luteina ze szpinaku

Witaminy potrzebne w organizmie

Wykorzystując ekstrakt błonowy z liści szpinaku skonstruowano ogniwo bio-foto-elektrochemiczne, które oprócz energii elektrycznej produkuje wodór

Polska – W Centrum Nauki Kopernik wyhodowano mięso z komórek mięśniowych kurczaka na liściach szpinaku

 

Źródło: twojezdrowie.rmf24.pl

 

0 0 votes
Article Rating