Wrocławska firma SatRevolution pracuje nad własnym satelitą. Światowid ma zostać wystrzelony w kosmos w przyszłym roku – najprawdopodobniej jako pierwszy prywatny satelita komercyjny w Polsce. Zadaniem Światowida będzie między innymi zbadanie poziomu natężenia pola magnetycznego Ziemi. Według planów zaprezentowany będzie już na początku 2017 roku.

 satelita-swiatowid

Firma SatRevolution została założona przez Damiana Fijałkowskiego, Grzegorza Zwolińskiego oraz Radosława Łapczyńskiego, odpowiedzialnych m.in. za stworzenie spółki T-Bull. Zajmuje się ona grami na urządzenia mobilne. Teraz biznesmeni postawili na „podbój” kosmosu.

SatRevolution odpowiada za zaprojektowanie i zbudowanie komercyjnego satelity, firma chce też samodzielnie wynieść go na orbitę. Nastąpi to w II czy III kwartale 2017 roku. Światowid oficjalnie zaprezentowany zostanie już na początku przyszłego roku.

Z satelity będą mogły korzystać państwowe czy prywatne przedsiębiorstwa, a także indywidualni użytkownicy zainteresowani astrofizyką.  – Twórcy chcą sprawić, żeby kosmos był na wyciągniecie ręki każdego z nas – podkreślają przedstawiciela producenta.

 

Satelita stworzony w drukarce 3D

Cała konstrukcja satelity została wykonana za pomocą technologii druku 3D. Obudowę stworzono ze specjalnego stopu aluminium o wyprofilowanej ściance. Dzięki temu urządzenie jest odporne nie tylko na wszelkie wibracje, które napotka podczas lotu, ale też na promieniowanie kosmiczne.

 

Satelita zostanie wyposażony m.in. w takie elementy jak:

  • wysuwany wyspecjalizowany uchwyt do kamery wraz z obiektywem
  • zaawansowany system otwierania paneli fotowoltaicznych
  • zestaw specjalnych sensorów, pozwalający na ustalenie położenia satelity względem Ziemi
  • zestaw czujników wysokiej precyzji, które pozwolą mu badać przestrzeń kosmiczną

 

Zespół badawczo-rozwojowy pracujący w SatRevolution stworzył m. in. bioniczną rękę sterowaną za pomocą sygnałów z mózgu.

Pieniądze na zbudowanie Światowida startup chce pozyskać od spółek z polskim kapitałem. Środki będą uwalniane w kolejnych turach finansowania. Producent liczy też na dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – w tym celu do tej instytucji złożone zostały już stosowne wnioski. Partnerem SatRevolution jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+.

 

Źródło: businessinsider.com.pl
0 0 votes
Article Rating