Temperatura wody w jednym z największych jezior Tanganika ciągle rośnie. W ciągu ostatnich 1500 lat jezioro jeszcze nie było aż tak ciepłe. Nagłe zwiększenie się temperatury zagraża naturze.

Powierzchnia jeziona wynosi 33 km2, głębokość – 1470 m. Jest to drugie największe słodkowodne jezioro świata. Położone jest w Afryce Środkowej.

Badania potwierdziły, że jezioro jeszcze nigdy nie było tak ciepłe. Największą zmianę temperatury odnotowano w XX wieku, wpłynęło to na ekosystem. Teraz średnia temperatura powierzchni wynosi 26 stopni Celsjusza.

Ekosystem jeziora Tanganika jest jednym z najbogatszych na świecie. Większość gatunków mieszka w warstwach górnych. Woda poniżej 100 metrów zawiera znacznie mniej tlenu. Od pewnej głębokości w ogóle tlenu nie zawiera. Wiatry mieszają wodę w tych warstwach i „mieszkańcy” dolnych warstw w ten sposób dostają swój pokarm. Ocieplenie jednak przeszkadza zwykłemu obiegowi wody.

Wpływa to także na ludzi, ponieważ dla 10 milionów afrykańczyków głównym źródłem białka są ryby z jeziora Tanganika. Ich życie uzależnione jest od rybołówstwa. Jezioro też jest jedynym źródłem wody pitnej. Skutki tego ocieplenia mogą dużo kosztować.

 

0 0 votes
Article Rating