Burze z ulewami zaatakowały w poniedziałek amerykańską „Dolinę Słońca”, metropolię Phoenix i jej okolice. Miejscami spadło tam nawet 50 l deszczu na metr kwadratowy. Poza miastem gwałtowne strumienie wody spływające ze wzniesień porywały samochody.

Już poniedziałkowe deszcze wystarczyły, żeby woda płynęła strumieniami po ulicach samego Phoenix i innych miejscowości metropolii. Zalane zostały place i podwórza, które przypominały raczej małe jeziora. Poza miastem deszczowa woda spływała gwałtownie ze wzniesień. W niektórych miejscach jej silny prąd porywał samochody.

 

Na środę prognozowane są kolejne opady i burze, dlatego dla środkowych i północnych obszarów Arizony wydano ostrzeżenie przed podtopieniami.

Jeszcze popada i zagrzmi

Chociaż poniedziałkowa burza jej przeszła, zdaniem meteorolog Katie Baker ze stacji CBS front będzie jeszcze przez jakiś czas napędzać powstawanie kolejnych takich zjawisk w rejonie Phoenix. Według Baker te następne burze nie muszą być związane z nagrzewaniem się powietrza w ciągu dnia, zatem mieszkańcy tej części Arizony powinni się też liczyć z tym, że grzmieć będzie również w nocy i nad ranem.

Wyjątkowo mokro

Meteorolog zwróciła też uwagę na nietypowo wysoki poziom wilgoci w suchej, półpustynnej Arizonie. Przypomniała, że dla pierwszych dziesięciu dni września w tym roku odnotowano średnią sumę opadów w wysokości 21 l/mkw., a zwykle wymosi ona tylko wyniosła 5,8 l/mkw. Od początku roku w rejonie Phoenix spadło już 142, 2 l deszczu na metr kwadratowy, podczas gdy średnia suma dla tego okresu to 139,9 l/mkw.

 
Źródło: ENEX, tm

Polecane:

Monstrualny podwodny wir u wybrzeży Afryki miał ponad 170 km średnicy
USA - Czarna seria awarii elektrowni atomowych, obrazująca stan energetyki jądrowej świata
Polska - Trąba powietrzna przeszła nad południowo-wschodnią częścią województwa pomorskiego, 1 osoba...
USA - Lawina błotna w Kolorado porywała samochody [Video]
Wkrótce może zamienimy Wi-Fi na Li-Fi, gdzie komunikacja będzie oparta o światło widzialne z LED o p...
Francja - Orkan Petra pozbawił kilkadziesiąt tysięcy domów prądu, wiatr wieje w porywach do 160 km/h...
Rośliny wyczuwają drgania o określonych częstotliwościach, na tej podstawie mogą podjąć działania ob...
Space X - Pomyślne lądowanie rakiety Falcon 9 na bezzałogowej barce na Atlantyku
Australia - Mały dwusilnikowy samolot spadł na centrum handlowe w Melbourne