Cyklon tropikalny pierwszej kategorii, który zbliża się do północno-zachodniej części Australii Zachodniej, nabiera na sile. Synoptycy przewidują, że wkrótce może osiągnąć kategorię trzecią.

Cyklon Stan - Australia

Cyklon tropikalny Stan znajduje się 305 kilometrów na północ od Portu Hedland. Przemieszcza się z prędkością 7 km/h w kierunku południowym.

Cyklon przybierze na sile

Oczekuje się, że cyklon kategorie drugą osiągnie w sobotę rano, w momencie wkroczenia na ląd. Dyrektor regionalny Bureau of Meteorology (australijska narodowa agencja meteorologiczna), Mike Bergin poinformował, że cyklon Stan ostatecznie może osiągnąć trzecią kategorię.

– Jest prawdopodobne, że osiągnie kategorię drugą w momencie zbliżenia się do wybrzeża, a trzecią kategorię może osiągnąć w sobotę wieczorem – powiedział Bergin.

Będzie silnie wiało i lało

Lokalni meteorolodzy prognozują, że związane z cyklonem intensywne opady deszczu już dziś spadną w regionie Pilbara oraz Kimberley.

– Będzie również mocno wiać, jutro podmuchy mogą osiągnąć prędkość dochodzącą do 150-170 km/h w pobliżu centrum cyklonu – poinformował Bergin. – W miarę zbliżania się cyklonu powstaną niebezpieczne sztormowe fale i spadnie wyjątkowo ulewny deszcz. Już teraz notuje się drobne podtopienia przy niektórych rzekach w Pilbarze i jest prawdopodobne, że powodzie będą trwały sobotę i niedzielę – dodał.

 

Ostrzeżenia pogodowe

Wysokie fale pomiędzy Padoo i Karratha mogą zalać niżej położone obszary.

Część północno-zachodnia Australii Zachodniej będzie objęta czerwonym alertem pogodowym. Ostrzeżenie obowiązywać będzie od nocy z piątku na sobotę. Obecnie obowiązuje żółty alert, który dotyczy miejscowości nadmorskich, pomiędzy Pardoo i Mardie, w tym Port Headland. Ogłoszono również niebieski alert, który obejmuje miejscowości od Bidyadanga do Pardoo.

 

Źródło: abc.net.au, tvnmeteo

Polecane:

USA - Kolejne 72 osoby zainfekowane listeriozą, powodem są owoce kantalupy
Fukushima, Japonia - Z powodu mrozu powstał kolejny radioaktywny wyciek
Afganistan - Woda zalała już 260 wiosek, prawie 59 tys. osób musiało opuścić swoje domy
Bangladesz - Największa fala zimna od 1968 roku, zaledwie 3 st.C. na plusie, 90 ofiar zimna
USA - Z wulkanu Cleveland na Alasce wydobywa się wysoka na prawie pięć kilometrów chmura pyłu, która...
Od początku roku przez Morze Śródziemne do Europy dotarło już ponad 300 tysięcy uchodźców
Fascynujące zdjęcie ukazujące wschód Ziemi wznoszącej się ponad horyzont Księżyca widoczne z pokładu...
Tanzania - Żyrafa o niezwykle rzadkim umaszczeniu
Atlantyk - Sztorm tropikalny Gaston przekształcił się w huragan o prędkości wiatru dochodzącej do 14...