Pierwsze zdjęcia Plutona i jego największego księżycaCharona z misji NASA New Horizons zaskoczyły naukowców. Powierzchnia badanych obiektów nie jest tak dziewicza i bezbarwna jakby się mogło wydawać. Zamiast tego jest pokryta licznymi kraterami, górami i wieloma innymi formami geologicznymi.

Kaniony na Charonie - księżycu Plutona Foto: NASA

Kaniony na Charonie Foto : NASA

Szczególną uwagę astronomów przyciągnął kanion na Charonie, nieformalnie nazywany Serenity Chasma. Ma dwie pionowe ściany i jest częścią jednego z najdłuższych systemów kanionów w Układzie Słonecznym. Zresztą nie jest to jedyna ciekawa forma na powierzchni księżyca.

 

Pradawny ocean

Powierzchnia największego satelity Plutona charakteryzuje się systemem „rozerwań” tektonicznych w formie wypukłości, skarp i dolin. Te ostatnie bywają głębokie na ponad 6,5 km. Tektoniczny krajobraz Charona pokazuje, że w jakiś sposób księżyc w przeszłości się rozszerzył, w wyniku czego popękał.

Zewnętrzną warstwę Charona stanowi przede wszystkim lód, ale wnętrze księżyca było kiedyś na tyle ciepłe, że mogło stopić lód głęboko pod powierzchnią. W ten sposób miałby powstać podpowierzchniowy ocean. Gdy jednak Charon z czasem stygł, akwen miał zamarznąć i zwiększyć swoją objętość. Zewnętrzne warstwy księżyca zostały w ten sposób wypchnięte w górę, przez co dzisiaj możemy podziwiać masywne kaniony.

 

Woda może być w innych miejscach

Odkrycie pradawnego oceanu na Charonie może być znaczące. Pokazuje bowiem, że woda w stanie ciekłym może powstać we wszystkich miejscach w Układzie Słonecznym. Może mieć to wpływ na rozwój życia w innym miejscu niż Ziemia.

Kanion Serenity Chasma został zarejestrowany na zdjęciu przez kamerę Long Range Reconnaissance Imager (LORRI), zainstalowaną na New Horizons. Obraz powstał 14 lipca, gdy sonda kosmiczna znajdowała się najbliżej Charona, w odległości ok. 78,7 tys. km od niego.

Poniżej – przelot nad Charonem.

Źródło: NASA, IFL Science, tvnmeteo

Polecane:

Najkrótsza noc, najdłuższy dzień, czyli przesilenie letnie i początek lata będzie dziś o 19:16
Rosja - Nowy sposób na szybki zarobek, wystarczy rzucić się pod koła samochodu i wyłudzić pieniądze ...
Izrael - Wyjątkowo ulewne deszcze w Tel Avivie, miasto odcięte od świata [Video]
Mikroby z głębin do życia potrzebują wody, ale nie tlenu
Chiny - Statek Shenzhou 10 z trójką taikonautów na pokładzie poleciał na orbitę
USA - Ulewny deszcz w stanie Kansas, najbardziej ucierpiało miasto Wichita [Video]
Chiny - Śnieżyce zasypały Tybetańczyków, miejscami spadło 60 cm śniegu [Video]
Phoenix, USA - Po monsunie powstała chmura wyglądająca jak grzyb po wybuchu atomowym
Psy rozumieją wypowiadane słowa i ich intonacje, naukowcy znów udowadniają coś, co było wiadome od d...