Pył z wulkanu Calbuco, którego erupcja zachwyciła cały świat, dotarł już do Argentyny. Tymczasem chilijskie służby są w gotowości, gdyż nieprzewidywalny wulkan może zademonstrować drzemiącą w nim siłę kolejny raz.

 Chile - Wulkan Calbuco zasypuje popiołem okoliczne miasta 2

Prezydent Chile Michelle Bachelet odwiedziła rodziny ewakuowanych po tym, jak znajdujący się na południu kraju wulkan Calbuco obudził się do życia w środę (22.04) około godziny 18 lokalnego czasu, roztaczając pióropusze dymu i popiołu.

Nie zgłoszono przypadków śmiertelnych. Poszukiwany wcześniej wspinacz, który znajdował się blisko szczytu, kiedy nastąpił wybuch, został odnaleziony cały i zdrowy. Niektórzy świadkowie zdarzenia, uciekając w przerażeniu, szukali schronienia w lesie i spędzili tam noc. Najedli się strachu, lecz nikt nie ucierpiał.

Chile - Wulkan Calbuco zasypuje popiołem okoliczne miasta 5

Toksyczna chmura

Wiatr przepędził już część chmury pyłu z okolic wulkanu w stronę Andów i sąsiadującej Argentyny. Mieszkańcy miasta San Martin de los Andes na zachodzie Argentyny założyli maski i okulary ochronne, gdyż obszar pokryła gruba warstwa popiołu. W innych obszarach Agentyny – Bariloche i Neuqen – lotniska zostały zamknięte.

Chile - Wulkan Calbuco zasypuje popiołem okoliczne miasta 8

Ze względu na nieprzewidywalny charakter wulkanu służby są w pogotowiu, czekając na ewentualne kolejne erupcje.

– Nie wiemy, czy wulkan się uspokoi. Widzimy, że słup dymu jest teraz niższy, jednak poprzednio również się nieco uspokoił, a następnie jeszcze bardziej się uaktywnił – mówiła prezydent.

Chile - Wulkan Calbuco zasypuje popiołem okoliczne miasta 9

Drażni oczy, skórę, utrudnia oddychanie

Prezydent Chile Michelle Bachelet ogłosiła stan wyjątkowy.

Wulkan Calbuco 2

– Do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów z dostawami wody lub ściekami. To nie jest nasz największy kłopot – mówi prezydent Bachellet. – Najgorsze jest zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy i ryzyko ogólnego zanieczyszczenia środowiska. Chciałabym przypomnieć mieszkańcom tego regionu, że oddychanie powietrzem zanieczyszczonym popiołem jest niebezpieczne.

Wulkan Calbuco 3

Niewykluczone, że innym skutkiem erupcji będzie powstanie tak zwanego laharu – wody wymieszanej z odłamkami skalnymi, która będzie spływać po zboczach wulkanu i w dolinach rzecznych.

Lekarz i kierownik działu planowania sanitarnego w Chile, Bernardo Martorell informuje, że krótkoterminowe zagrożenie, związane z obecnością popiołu wulkanicznego w powietrzu to infekcje oczu i skóry,  także zanieczyszczenie wody.

Wulkan Calbuco

Gniew Calbuco

W południowym Chile kilka dni temu rozegrał się apokaliptyczny spektakl. Ziemia zadrżała, a w powietrze wystrzeliły obłoki popiołu i strumienie lawy sięgające nawet 20 kilometrów w niebo. Ta zapierająca dech w piersiach demonstracja drzemiących w Ziemi sił, miała miejsce niedaleko miasteczka turystycznego Puerto Varas, około 1000 kilometrów na południe od stolicy – Santiago. Wybuch widać było widać z miast oddalonych nawet o 50 km.

Jak podaje dziennik „El Universal”, z okolicy ewakuowano 70 tys. osób.

Pierścień ognia

Chile położone jest na tak zwanym pacyficznym pierścieniu ognia, drugiej co do wielkości sieci wulkanów na świecie. W 2011 roku chilijski wulkan Puyehue wyrzucił do atmosfery chmurę pyłu, która sparaliżowała ruch lotniczy w Argentynie.

Chile Volcano Erupts

Chile - Wulkan Calbuco zasypuje popiołem okoliczne miasta 7 Chile - Wulkan Calbuco zasypuje popiołem okoliczne miasta 6 Chile - Wulkan Calbuco zasypuje popiołem okoliczne miasta 4 Chile - Wulkan Calbuco zasypuje popiołem okoliczne miasta 3

Źródło: Reuters TV, eluniversal.com, ENEX, tvnmeteo

 

Polecane:

Filipiny - Cyklon tropikalny przeszedł nad wyspą Luzon, 5 osób nie żyje, dziesiątki osób zaginęło
Europa - Fronty burzowe przeszły przez kontynent, w Czechach 300 piorunów na minutę
Chiny - Śnieżyce w prefekturze Tacheng, widoczność na 5 metrów, 200 aut w zaspach
Viljand, Estonia - Wykryto trzy ogniska afrykańskiego pomoru świń
Morze Arabskie - Narodził się groźny huragan, który pierwszy raz od 70 lat uderzy w Jemen i być może...
Badania na słojach drzew potwierdziły, że mamy najgorętsze lata od ponad 2000 lat
LosyZiemi - Na zachodzie tarczy Słońca wystąpiły silne rozbłyski klasy M i duży wyrzut plazmy [Video...
Marsylia, Francja - Na największym na świecie statku wycieczkowym "Harmony of the Seas" sp...
Komisja Europejska ukarała Google karą ponad 2.4 miliarda euro