Jędze, duchy, wampiry i inne niezwykłości to główne symbole Halloween, czyli anglosaskich obchodów wigilii dnia Wszystkich Świętych. I właśnie na okolicznościowy psikus z tej okazji wygląda opublikowane przez NASA zdjęcie, na którym układ gwiazd i gazowych obłoków przypomina profil kosmicznej wiedźmy. Jednak mgławica IC 2118 naprawdę tak wygląda i dlatego nosi nazwę Głowa Czarownicy.

Mgławica IC 2118 ze względu na kształt znana jest jako Głowa Czarownicy

Układająca się w kształt głowy krzyczącej, wiedźmowatej postaci IC 2118, mgławica refleksyjna uważana jest za bardzo starą pozostałość po supernowej. Znajduje się około tysiąca lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze nieba równikowego Erydan.

Niesamowity błysk

Pokazany przez NASA obraz to zdjęcie tego obiektu, pochodzące z instrumentu WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer), czyli teleskopu kosmicznego NASA pracującego w podczerwieni.

Głowa Czarownicy jest efektowna nie tylko ze względu na kształt. Astronomowie podkreślają, że tworzące ją wzburzone obłoki gazu, w których formują się nowe gwiazdy, są podświetlane przez masywne gwiazdy. Pył w obłokach błyszczy w świetle podczerwonym i właśnie ten efekt uchwycił WISE.

Meteor albo psikus

Przypomnienie kosmicznej wiedźmy to nie jedyna aluzja pracowników NASA do hucznie obchodzonego w Stanach Zjednoczonych Halloween. Do niezwykłości kojarzonych z jego obchodami i odwiedzinami różnych gości związanymi z zabawą “cukierek albo psikus” (ang. “trick or treat”) nawiązali też pracownicy Meteoroid Environment Office (komórki NASA zajmującej się badaniem i śledzeniem meteoroidów).

Wybrali i opublikowali kilka zdjęć najbardziej niesamowitych, dziwnych i niespodziewanych kadrów z sieci kamer monitorujących przelatujące meteory. Widzimy na nich nieoczekiwanych “gości” takich jak dzikie zwierzęta i owady oraz niezwykłe widoki nieba.

 

Źródło: NASA, tm

Polecane:

Kolumbia - Pęknięcia i osuwiska ziemi
Do całkowitego przebiegunowania naszej planety doszło 40 tys. lat temu, proces trwał 440 lat
NASA potwierdziła pobranie pierwszej próbki z odwiertu na Marsie
USA - Kolejne tornada w Oklahomie, nie żyje co najmniej dziewięć osób [Video]
Afganistan - Lawina błotna zniszczyła całą wioskę, ilość ofiar wzrosła do 2100 osób
Większość galaktyk gromadzi się w grupy i gromady, galaktyka NGC 6503 jest odmienna, znajduje się na...
Kolumbia - Siedmioletnia dziewczynka odnalazła się żywa i zdrowa po blisko trzech tygodniach od zagi...
Arabia Saudyjska - W wieku 17 lat brał udział w protestach przeciwko monarchii, teraz zostanie ścięt...
Warto jeść pieczarki, bogate są w minerały takie jak potas, fosfor, miedź, selen, magnez, żelazo ora...