Dwudziestego piątego stycznia w wulkanie na półwyspie Reykjanes w Islandii ukończono odwiert IDDP-2. Geolodzy dotarli do głębokości 4659 metrów. Operacja prowadzona w ramach Iceland Deep Drilling Project rozpoczęła się 11 sierpnia 2016 r. i trwała 176 dni. Geolodzy pozyskali też rdzenie wiertnicze do badań.

Jeden z rdzeni wiertniczych© Iceland Deep Drilling Project

Uzyskaliśmy świetne próbki – wszyscy są zadowoleni – podkreśla dr Gudmundur Omar Fridleifsson z firmy energetycznej HS Orka, głównego fundatora przedsięwzięcia.

Pomiary wykazały, że temperatura na dnie szybu wynosi 427°C. Naukowcy sądzą jednak, że będzie wyższa (przekroczy 500°C), gdy w niedalekiej perspektywie czasowej w wyniku wpompowania zimnej wody odwiert zostanie poszerzony. Co istotne, wiadomo, że w takiej temperaturze i przy ciśnieniu 340 barów woda przechodzi w stan nadkrytyczny.

IDDP-2

W normalnych warunkach wzrost ciśnienia i temperatury powoduje wrzenie i parowanie cieczy. Jeśli jednak oba parametry są większe od ciśnienia i temperatury punktu krytycznego, zanika różnica gęstości między gazem a cieczą. W przypadku wody mamy do czynienia z czymś lżejszym od cieczy, a cięższym od pary. Grupa ma nadzieję, że po przetransportowaniu jej na powierzchnię uda się uzyskać nawet 10-krotnie więcej energii niż z konwencjonalnych odwiertów geotermalnych.

Odnotowawszy stan nadkrytyczny, wiedzieliśmy, że osiągnęliśmy swój cel, dlatego zdecydowaliśmy, że czas wstrzymać wiercenie – wyjaśnia dr Fridleifsson.

Po zakończeniu etapu pompowania i oczekiwania na wzrost temperatury zaczniemy mierzyć i badać chemię cieczy z głębokich próbek. Od zakończenia misji dzielą nas jeszcze 3 lata.

Ostatnia erupcja wulkanu z półwyspu Reykjanes miała miejsce ok. 700 lat temu.

Polecane:

Europa - Coraz większe mrozy, coraz więcej ofiar, w Rosji ponad 400 tirów uwięzionych jest w śniegu
Austria - Gwałtowne nawałnice po fali tropikalnych upałów, nawet 78 l/m2
Belgia - Atak hakerski na głównego operatora telekomunikacyjnego Belgacom, wirusy znaleziono na 25 t...
Hakerzy wykradli z firmy Adobe hasła i loginy 38 mln kont oraz kody źródłowe programów
Polska - Za orkanem idą burze z piorunami
Francja - "Inwazja" wielkich, ale niegroźnych pająków, rozpiętość nóg sięga 25 cm, biegają...
Zlokalizowano najjaśniejszą galaktykę, jest 300 bilionów razy jaśniejsza od Słońca, oddalona jest od...
USA - Kobieta uniewinniona za jazdę pod wpływem alkoholu, organizm sam go produkował
NASA - Teleskop Hubble'a dokonał pierwszych w historii obserwacji atmosfer planet pozasłonecznych, w...