Lodowy księżyc Jowisza, Europa przypomina Ziemię bardziej, niż myśleliśmy. Naukowcy zdobyli dowody na to, że istnieją tam płyty tektoniczne, które nasuwają się na siebie podobnie, jak na naszej planecie. To pierwsze ciało niebieskie poza Ziemią, gdzie taki mechanizm udało się potwierdzić. Szczególnie interesujący w miejscu, o którym mówi się, że mogłoby się tam rozwinąć życie.

Europa - Księżyc Jowisza

Europa od dawna uważana jest za miejsce, które może sprzyjać powstaniu życia. Wiadomo, że pod lodem pokrywającym powierzchnię księżyca jest tam więcej wody, niż na Ziemi. Istnienie płyt tektonicznych nasuwających się na siebie sugeruje, że ewentualne, potrzebne dla powstania życia substancje przyniesione na Europę przez komety, mogłyby dostać się pod powierzchnię lodu, gdzie mogą istnieć sprzyjające warunki.

Ocean na Europie pokryty jest 20, 30-kilometrowej grubości warstwą lodu. Wcześniejsze obserwacje pokazywały, że na powierzchni powstaje nowy lód. Nie wiadomo było jednak, skąd bierze się na to miejsce i co dzieje się ze starym. Opublikowane właśnie na łamach czasopisma „Nature Geoscience” wyniki analiz obrazów przesłanych przez sondę Galileo wydają się odpowiadać na to pytanie.

Badacze pod kierunkiem Simona Kattenhorna z University of Idaho potraktowali obrazy powierzchni Europy jako swoiste puzzle i zauważyli, że z czasem, jeden dość rozległy fragment lodu po prostu zniknął. Nie sposób tego inaczej wytłumaczyć, jak właśnie nakładaniem się na siebie płyt lodu i faktem, że podobnie, jak w przypadku płyt skalnych na Ziemi, część powierzchni jednej płyty wsuwa się pod drugą.

Schemat możliwego mechanizmu nakładania się płyt lodowych na Europie /Noah Kroese, I.NK /

Schemat możliwego mechanizmu nakładania się płyt lodowych na Europie /Noah Kroese, I.NK /

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

C/2010 X1 - Co się dalej dzieje z kometą Elenin
Burze słoneczne niszczą powierzchnię Księżyca
WHO - Nowa odmiana ptasiej grypy H7N9 jest jedną z najgroźniejszych mutacji, łatwiej się też nią zar...
Rosja - Kot psychicznie nie wytrzymał i pogonił niedźwiadka [Video]
Francja - Najważniejsze drogi maja zostać naszpikowane różnego rodzaju czujnikami, które będą przesy...
Wyspa Borneo, Malezja - Trzęsienie ziemi o sile 6.0 w skali Richtera, zginęło 16 osób, szczyt góry z...
Głęboko w płaszczu Ziemi odkryto ogromne ilości tlenu, naukowcy szacują że jest go 8-10 razy więcej ...
Włochy - Pielęgniarka zabiła 13 pacjentów w szpitalu w Toskanii, podawała im śmiertelne dawki przeci...
Ogólna teoria względności Einsteina może nie obowiązywać już w horyzoncie zdarzeń czarnej dziury