Lodowy księżyc Jowisza, Europa przypomina Ziemię bardziej, niż myśleliśmy. Naukowcy zdobyli dowody na to, że istnieją tam płyty tektoniczne, które nasuwają się na siebie podobnie, jak na naszej planecie. To pierwsze ciało niebieskie poza Ziemią, gdzie taki mechanizm udało się potwierdzić. Szczególnie interesujący w miejscu, o którym mówi się, że mogłoby się tam rozwinąć życie.

Europa - Księżyc Jowisza

Europa od dawna uważana jest za miejsce, które może sprzyjać powstaniu życia. Wiadomo, że pod lodem pokrywającym powierzchnię księżyca jest tam więcej wody, niż na Ziemi. Istnienie płyt tektonicznych nasuwających się na siebie sugeruje, że ewentualne, potrzebne dla powstania życia substancje przyniesione na Europę przez komety, mogłyby dostać się pod powierzchnię lodu, gdzie mogą istnieć sprzyjające warunki.

Ocean na Europie pokryty jest 20, 30-kilometrowej grubości warstwą lodu. Wcześniejsze obserwacje pokazywały, że na powierzchni powstaje nowy lód. Nie wiadomo było jednak, skąd bierze się na to miejsce i co dzieje się ze starym. Opublikowane właśnie na łamach czasopisma „Nature Geoscience” wyniki analiz obrazów przesłanych przez sondę Galileo wydają się odpowiadać na to pytanie.

Badacze pod kierunkiem Simona Kattenhorna z University of Idaho potraktowali obrazy powierzchni Europy jako swoiste puzzle i zauważyli, że z czasem, jeden dość rozległy fragment lodu po prostu zniknął. Nie sposób tego inaczej wytłumaczyć, jak właśnie nakładaniem się na siebie płyt lodu i faktem, że podobnie, jak w przypadku płyt skalnych na Ziemi, część powierzchni jednej płyty wsuwa się pod drugą.

Schemat możliwego mechanizmu nakładania się płyt lodowych na Europie /Noah Kroese, I.NK /

Schemat możliwego mechanizmu nakładania się płyt lodowych na Europie /Noah Kroese, I.NK /

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Azja - Pobite wszelkie rekordy temperatury, nawet 52.4 stopnia Celsjusza w cieniu
Indonezja - 16 wulkanów otrzymało alert poziomu drugiego, a 6 poziomu trzeciego
Prawdopodobnie będzie przełom w leczeniu choroby Alzheimera, beksaroten wypłukuje z mózgu szkodliwe ...
Mars - 800-metrowy wir pyłowy nad powierzchnią planety
Szkocja - Naukowcom udało się stworzyć mikro wiązke światła, która przyciąga, a nie odpycha obiekty
USA - Wkrótce wir polarny spowoduje bardzo duży spadek temperatury na równinach u stóp Appalachów
Wulkan Aso, Japonia - Ogromna erupcja po 21 latach największego aktywnego wulkanu w tym kraju i jedn...
LosyZiemi - Burza geomagnetyczna, a poziom lawy w wulkanie Kilauea [Video]
Rosja - "Słupy słoneczne" powstały w okolicach miast Orenburg oraz Saratow, zjawisko optyc...