Przed 65 milionami lat w półwysep Jukatan uderzyła kilkukilometrowa asteroida. W wyniku zderzenia wyginęły dinozaury i powstał krater Chicxulub. Teraz, po raz pierwszy w historii, wydano zgodę na wiercenia w kraterze.

Krater Chicxulub

Krater Chicxulub

Ekspedycję badawczą zorganizował University of Texas. W przyszłym miesiącu nad kraterem pojawi się platforma wiertnicza i naukowcy będą mieli okazję wwiercić się głęboko pod dno morskie. Uczeni mają nadzieję, że badania pozwolą uzupełnić wiedzę na temat wydarzeń, które miały miejsce po uderzeniu.

Obecnie wiemy, że upadek asteroidy wyzwolił energię równą energii miliarda bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę. W ciągu kolejnych lat wyginęło około 75% gatunków roślin i zwierząt. Niektórzy specjaliści uważają, że uderzenie wyzwoliło całą serię erupcji wulkanicznych, które na 500 000 lat wypełniły atmosferę toksycznymi gazami. To właśnie te gazy miały doprowadzić do masowego wymierania. Z kolei zdaniem innych naukowców upadek meteorytu spowodował liczne tsunami i trzęsienia ziemi, które okazały się katastrofalne dla życia. Badania krateru powinny pomóc w znalezieniu odpowiedzi.

Półwysep Jukatan - Krater Chicxulub

Półwysep Jukatan – Krater Chicxulub

Naukowcy chcą wwiercić się na głębokość 1500 metrów pod dno oceanu i dotrzeć do koncentrycznego centralnego wypiętrzenia. Wypiętrzenie takie otacza miejsce uderzenia. Jest ono charakterystyczną cechą kraterów, jednak ich budowa i sposób powstania nie są dobrze rozumiane. Chicxulub to jedyna zachowana struktura z nietkniętym wypiętrzeniem centralnym do której możemy dotrzeć. Pozostałe takie struktury albo znajdują się na innych planetach, albo uległy erozji – mówi współautor badań Sean Gulick.

 

Źródło: Science Alert, kopalniawiedzy

Polecane:

Kreta, Grecja - Niezwykłe znalezisko na dnie morza, 4 wraki statków z okresu rzymskiego i bizantyjsk...
Wielki Zderzacz Hadronów - 4 lipca naukowcy ogłoszą, czy udało się znaleźć cząstkę Higgsa
Asteroida "NEA 2002 AM31" o średnicy od 610 do 1372 m minie w niedzielę Ziemię w odległośc...
Polska - Naukowcy opisują metodę tworzenia pierwszych na świecie kropek kwantowych z pojedynczymi jo...
Słońce - Wkrótce dotrą do nas cząsteczki z ostatnich silnych rozbłysków, czekają nas burze geomagnet...
USA - Masy bardzo zimnego powietrza i śnieżyce docierają do 42 stanów, burza śnieżna Astro ominie je...
USA - Mężczyzna zaatakował maczetą funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Transportu na lotnisku w N...
Finlandia - Patrole "Żołnierzy Odyna" strzegą obywateli przed imigrantami
Chiny - Burza piaskowa nad prowincją Gansu, kolumna piasku sunęła z zawrotną prędkością i trzykrotni...