Przed 65 milionami lat w półwysep Jukatan uderzyła kilkukilometrowa asteroida. W wyniku zderzenia wyginęły dinozaury i powstał krater Chicxulub. Teraz, po raz pierwszy w historii, wydano zgodę na wiercenia w kraterze.

Krater Chicxulub

Krater Chicxulub

Ekspedycję badawczą zorganizował University of Texas. W przyszłym miesiącu nad kraterem pojawi się platforma wiertnicza i naukowcy będą mieli okazję wwiercić się głęboko pod dno morskie. Uczeni mają nadzieję, że badania pozwolą uzupełnić wiedzę na temat wydarzeń, które miały miejsce po uderzeniu.

Obecnie wiemy, że upadek asteroidy wyzwolił energię równą energii miliarda bomb atomowych zrzuconych na Hiroszimę. W ciągu kolejnych lat wyginęło około 75% gatunków roślin i zwierząt. Niektórzy specjaliści uważają, że uderzenie wyzwoliło całą serię erupcji wulkanicznych, które na 500 000 lat wypełniły atmosferę toksycznymi gazami. To właśnie te gazy miały doprowadzić do masowego wymierania. Z kolei zdaniem innych naukowców upadek meteorytu spowodował liczne tsunami i trzęsienia ziemi, które okazały się katastrofalne dla życia. Badania krateru powinny pomóc w znalezieniu odpowiedzi.

Półwysep Jukatan - Krater Chicxulub

Półwysep Jukatan – Krater Chicxulub

Naukowcy chcą wwiercić się na głębokość 1500 metrów pod dno oceanu i dotrzeć do koncentrycznego centralnego wypiętrzenia. Wypiętrzenie takie otacza miejsce uderzenia. Jest ono charakterystyczną cechą kraterów, jednak ich budowa i sposób powstania nie są dobrze rozumiane. Chicxulub to jedyna zachowana struktura z nietkniętym wypiętrzeniem centralnym do której możemy dotrzeć. Pozostałe takie struktury albo znajdują się na innych planetach, albo uległy erozji – mówi współautor badań Sean Gulick.

 

Źródło: Science Alert, kopalniawiedzy

Polecane:

Portugalia - Podłoga, która wytwarza energię elektryczną podczas chodzenia
Klęski żywiołowe w 2011 roku kosztowały ubezpieczalnie aż 105 mld USD, a całkowite straty to 380 mld...
"Zielone płuca" Ziemi są mniej wydajne niż sądzono, większość dwutlenku węgla wraca do atm...
Zakończyła się era telegrafu, ostatni został dziś wyłączony w Indiach
Prawdopodobnie odnaleziono wrak Santa Marii, jednego ze statków Krzysztofa Kolumba
Starcie gwiazd neutronowych
Bangladesz - Potężna burza przeszła przez północną część kraju, zginęło 41 osób, co najmniej 200 ran...
Styczeń 2016 roku był wyjątkowo ciepły, to największa miesięczna anomalia cieplna w historii pomiaró...
Amerykański niszczyciel USS Fitzgerald zderzył się z japońskim statkiem handlowym, zginęło 7 marynar...