Fala rekordowych chłodów przetoczyła się przez Kanadę. Temperatury gwałtownie spadły, w Toronto odnotowano najniższą temperaturę w historii pomiarów dokonywanych na początku stycznia. Meteorolodzy ostrzegają przed odmrożeniami, a władze nalegają, by pozostać w domu. Teraz niebezpieczny front przesuwa się w kierunku USA.

W minionym tygodniu w Kanadzie doszło do kolejnego załamania pogody. Zarejestrowane porywy wiatru sięgały 50 km/h. Choć prędkość wcale nie wydaje się zbyt duża, to w połączeniu z bardzo niską temperaturą warunki panujące w kraju były trudne do zniesienia.

Rekordowo zimno w Toronto
Piątek okazał się najzimniejszym dniem w Toronto w całej historii pomiarów dokonywanych o tej porze roku. Słupki rtęci spadły tam do -34 st. C. Meteorolodzy ostrzegali przed skutkami takich mrozów. – W ciągu 10 minut może dojść do odmrożeń odłoniętych części ciała – informowali.

Lepiej zostać w domu

Władze zachęcały mieszkańców do pozostawania w domach, a specjalne zespoły wyruszały do bezdomnych, by zapewnić im schroniska. Wszystko w obawie o życie obywateli, bowiem każdego roku w Kanadzie niskie temperatury przyczyniają się do śmierci około 100 osób.

Trening cierpliwości

W wielu miejscach kraju pojawiły się również obfite opady śniegu. Lokalne media donoszą, że codziennie rano mieszkańcy przeżywali długie chwile treningu cierpliwości. To był również test dla transportu publicznego i przede wszystkim dla służb miejskich, które zajmowały się zachowaniem dobrych warunków na drogach.

Pogoda od dawna nie odpuszcza

To już drugie tak gwałtowne załamanie pogody w tym kraju w tak krótkim czasie. Ostatnie śnieżyce miały miejsce pod koniec ubiegłego roku. Teraz potężny front burzy śnieżny przesuwa się w kierunku Stanów Zjednoczonych.

Źródło: Reuters TV, tm

Polecane:

Japonia - Kolejne dwa trzęsienia ziemi o magnitudach 4.4 i 6.2, pierwsze odczuwalne w Tokio
Finlandia - W weekend spadła miesięczna norma deszczu, zalana zachodnia część kraju
UK - Wykryto nowy szczep koronawirusów, podobny jest do SARS i może rozprzestrzeniać się między ludź...
USA - Boeing 777 rozbił się w San Francisco, na pokładzie było 307 osób, dwie zginęły, a 49 w stanie...
USA - Jesienna śnieżyca w Wyoming i w południowej Dakocie, napadał prawie metr
Libia - Proszą ONZ o międzynarodową interwencję, na ulicach setki zabitych
Skany satelitarne Jeziora Aralskiego, barwy reprezentują zmiany stanu wody w czasie
Japonia - W orędziu telewizyjnym cesarz Akihito poinformował, że ze względu na stan zdrowia gotów by...
Utracono łącznąć ze statkiem transportowym Progress MS-04 wystrzelonym z kosmodromu Bajkonur, prawdo...