Korea Północna wystrzeliła niezidentyfikowany pocisk, który przeleciał nad północną Japonią i spadł do morza – poinformował rząd Japonii. To pierwszy raz, kiedy pocisk wystrzelony przez Koreę Północną przelatuje nad Japonią.

Pocisk przeleciał nad japońskim terytorium ok. godz. 6 rano lokalnego czasu (godz. 22 w Polsce). Według południowokoreańskiego wywiadu pocisk, którego typu nie ustalono, został wystrzelony z poligonu w pobliżu Pjongjangu. W czasie lotu pocisku władze Japonii wzywały mieszkańców północnej Japonii, aby „podjęli środki ostrożności”, ale ostatecznie pocisk nie spowodował żadnych szkód.

Japonia nie zdecydowała się na zestrzelenie pocisku, który spadł do morza ponad tysiąc kilometrów na wschód od wyspy Hokkaido i rozpadł się na trzy części. Jednak po tym zdarzeniu premier Japonii Shinzo Abe zapowiedział, że Japonia podejmie „najwyższy wysiłek” w celu obrony swoich obywateli.

 

Korea Północna ma coraz lepszą broń

Od 2014 r. Korea Północna pod rządami Kim Dżong Una przyspieszyła program rakietowy, pokonując w kilkudziesięciu próbach kolejne technologiczne przeszkody. Efektem jest rakieta Hwasong-12, a także jej bardziej zaawansowany model Hwasong-14, w której zasięgu prawdopodobnie byłby Nowy Jork. Rok temu Korea przetestowała zaś głowicę jądrową o dwukrotnie większej mocy niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę.

Na kolejne próby Korei Północnej stanowczo reaguje prezydent USA Donald Trump, który wielokrotnie groził jej na Twitterze. „Wygrażanie Stanom Zjednoczonym spotka się z ogniem i furią, jakiej świat nie widział” – groził. Jeszcze bardziej rozwścieczyło to Koreę Północną, która na początku sierpnia zagroziła Stanom Zjednoczonym atakiem na Guam, terytorium USA na Pacyfiku, na którym znajdują się bazy wojskowe. Ostatecznie Korea Północna podała, że Kim Dżong Un „zrewidował” swoje plany.

6 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ na wniosek USA przegłosowała nowe sankcje na Koreę Północną. Krajowi przeżywającemu klęskę nieurodzaju grozi utrata dochodów ze sprzedaży węgla, rudy żelaza i owoców morza, czyli głównych artykułów eksportowych. Nie będzie też mógł finansować budowy rakiet z eksportu swej siły roboczej, bo nałożono na niego limit. Pjongjang nazwał sankcje pogwałceniem suwerenności i zagroził, że Ameryka za to zapłaci.

 

Źródło: wyborcza.pl, http://www.skynews.com.au/news/top-stories/2017/08/29/north-korea-launches-missile-toward-japan.html

Polecane:

Chiny - płoną lasy, z pożarem walczy ponad 3300 strażaków
Na Pacyfiku uformował się kolejny Huragan, otrzymał imię "Calvin"
Kolorado, USA - Najsilniejsze od 40 lat trzęsienie ziemi, magnituda 5.3 - trzęsie się cała Ameryka
USA - Laboratorium przez pomyłkę wysłało śmiertelnego wirusa grypy
Korea Północna ćwiczy na Korei Południowej swoich hakerów żeby mogli przeprowadzić sprawny atak za o...
USA - W całym kraju anomalie termiczne, wschód w lutym był wyjątkowo mroźny, a zachód wyjątkowo ciep...
Znaleziono poważny błąd dotyczący technologii ASLR w procesorach Haswell Intela, który umożliwia ata...
Hamburg, Niemcy - Nożownik przed supermarketem zabił jedną osobę, kilka osób ranił
IBM pracuje nad superkomputerem Summit, który składać będzie się z 4600 węzłów, wydajność 200 petafl...