Niesławny lądownik Beagle 2, nazwany przez Królewskiego Astronoma Martina Reesabohaterską porażką„, został odnaleziony na Marsie, 11 lat po rozpoczęciu misji poszukiwania życia pozaziemskiego.

Beagle 2

Beagle 2, część misji Mars Express Europejskiej Agencji Kosmicznej, miał wylądować na Marsie w Boże Narodzenie 2003 roku. Jednakże 19 grudnia 2003 roku lądownik zaginął. 16 stycznia Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła, że Beagle 2 został odnaleziony.

Lądownik wylądował zgodnie z planem

ESA ogłosiła odkrycie w piątek 16 stycznia na konferencji w Royal Society (Towarzystwo Królewskie w Londynie). Naukowcy poinformowali, że na powierzchni Marsa zauważono lądownik.

– Beagle 2 nie jest już zagubiony – powiedział David Parker, dyrektor generalny Brytyjskiej Agencji Kosmicznej. – Prawdopodobnie lądownik nawet się nie rozbił. Ostatnio analizowane obrazy z HiRiSE, instrumentu naukowego na NASA Mars Reconnaissance Orbiter (red. amerykańskiej naukowo-telekomunikacyjnej sondzie kosmicznej), dostarczyły dowodów, że Beagle 2 spoczywa na powierzchni Marsa. Lądownik pomyślnie wylądował, ale miał problemy z całkowitym uruchomieniem po osiągnięciu powierzchni Czerwonej Planety – dodaje.

Odnalezienie Beagle 2 pokazuje, że lądowanie przebiegło pomyślnie, w dzień Bożego Narodzenia 2003 roku lądownik osiadł na powierzchni Marsa.

W poszukiwaniu śladów życia

Nazwa Beagle 2, którego średnica była mniejsza niż 2 m, pochodzi od statku Karola Darwina , na którym sformułowana została teoria ewolucji. Beagle 2 został zbudowany przez brytyjskich naukowców za około 50 mln funtów.

Misja Beagla 2 miała polegać na sprawdzeniu za pomocą instrumentów naukowych powierzchni Marsa, w poszukiwaniu śladów życia. Martin Rees, Astronom Królewski oraz twórca Colin Pillinger, który w 2014 roku zmarł, mimo awarii nazwali misję „bohaterską porażką”.

Polecane:

Polska - Już wieczorem kolejne załamanie pogody
Prawdopodobnie za wymieranie pszczół na całym świecie odpowiedzialne są roztocza, które roznoszą &qu...
USA - Gigant branży paliwowej zanieczyszczał przez 30 lat dziewiczą puszczę amazońską, teraz zapłaci...
Według symulacji komputerowych, wzrost temperatury o 1 stopień Celsjusza spowoduje wzrost poziomu wó...
Europa - ESO uruchamia system wczesnego ostrzegania przez obiektami z kosmosu, sonda Gaia będzie 144...
Dania - Samolot linii SAS lecący do Poznania miał w powietrzu niebezpieczny incydent związany z rosy...
Alldays, Republika Południowej Afryki - Trzynastu bogatych turystów z Europy pojechało dla przyjemno...
LosyZiemi - Aktywność wulkaniczna i sejsmiczna na krótko przed szczytem oddziaływań magnetycznych
Syracuse, USA - Samochód wjechał do autobusu