Amerykańska agencja kosmiczna NASA już dawno porzuciła plany podboju Czerwonej Planety. Agencje z innych krajów też nie palą się do podróży, a mimo to, być może już za kilka lat pierwszy człowiek z bliska obejrzy czerwoną planetę.

Jak donosi portal space.com, wysłaniem ludzi na Marsa zainteresowany jest bowiem Denis Tito, miliarder, miłośnik kosmosu i pierwszy w historii kosmiczny turysta, który w 2001 roku odbył 8 dniową podróż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zapłaciwszy za nią 20 milionów dolarów.

Tito założył niedawno organizację o nazwie Inspiration Mars Foundation, która, jak spekulują amerykańskie media, ma przygotowywać trwającą 501 dni wyprawę na Marsa i z powrotem. Statek kosmiczny ze zdobywcami czerwonej planety na pokładzie, miałby wyruszyć z Ziemi już w styczniu 2018 roku.

27 lutego bieżącego roku odbyła się konferencja prasowa, na której plany podboju czerwonego globu zostały ogłoszone publicznie.

Wiadomo już, że uczestnikiem konferencji był sam Tito, ale też Taber MacCallum i Jane Poynterszefowie firmy Paragon Space Development, zajmującej się konstruowaniem systemów podtrzymujących życie w warunkach pozaziemskich oraz ekspert w dziedzinie medycyny kosmicznej Jonathan Clark z Baylor College of Medicine.

Czy misja rzeczywiście jest planowana, na razie nie wiadomo, bo oficjalnej deklaracji ze strony Tito, nie było. Amerykańskie media spekulują jednak, że ze względu na skład uczestników konferencji, istnienie takich planów jest wysoce prawdopodobne.

Dodatkowo potwierdzeniem tych przypuszczeń może być fakt, że już 3 marca, na konferencji poświęconej podbojowi kosmosu, która ma się odbyć w stanie Montana, Tito ma wygłosić wykład na temat misji załogowej na Marsa.

Dziennikarze pisma New Space Journal dotarli do treści tego wystąpienia. Wynika z niego, że środkiem transportu miałby być statek Dragon wyniesiony przez rakietę Falcon, oba obiekty już istnieją i zostały zbudowane przez prywatną firmę Space Exploration Technologies.

W niezbyt komfortowych warunkach dwóch astronautów miałoby dotrzeć na orbitę Marsa (bez lądowania na powierzchni), a następnie wrócić na Ziemię.

„Nie wysyłano jeszcze ludzi dalej niż na księżyc od ponad 40 lat,” Denis Tito powiedział na konferencji prasowej w Waszyngtonie w środę. „Czekałem i wiele osób w moim wieku też na to czekało. I myślę, że nadszedł już czas aby położyć kres temu czekaniu „.

Misja, „return fly-by”, w której statek kosmiczny będzie krążył wokół Marsa, a nie tylko wokół Ziemi, będzie trwała 500 dni. Misja ma kosztować około 3 mld USD z czego 2 miliardy dolarów, Tito ma nadzieję, że sfinansuje się częściowo z praw telewizyjnych i sprzedając dane dla NASA.

Jego organizacja planuje wybrać małżeństwo w średnim wieku, które ma już dzieci i byłoby gotowe podjąć to potencjalne ryzyko ze względu na promieniowanie kosmiczne w dłuższym okresie. Byliby zmuszeni do spędzenia razem 1,5 roku w statku kosmicznym Dragon wraz z zaopatrzeniem i ponad tonę suchej żywności.

 

Źródło: The Telegraph.uk

Polecane:

Syberia - W dzień w cieniu +25 stopni Celsjusza
Australia - Stworzyli największą na świecie sieć morskich parków narodowych, obszar chroniony wielko...
Google kupił za około 400 mln dolarów londyńską firmę DeepMind, która zajmuje się badaniami nad sztu...
Minęło 100 lat od wyginięcia gołębia wędrownego, którego populacja sięgała 5 miliardów zaledwie 140 ...
Syberia, Rosja - Oprócz czterech ogromnych kraterów, pojawiło się 20 mniejszych
Przechylony prawie o 50 stopni statek Modern Express dryfuje po morzu, jak na razie próby zholowania...
W Kuwejcie zarejestrowano 54 st.C. w cieniu, może to być najwyższa temperatura, jaka kiedykolwiek wy...
Citronelle, USA - Zamordował brutalnie 5 osób, w tym kobietę w ciąży
Rozwiązano zagadkę, dlaczego powierzchnia lodu jest mokra przy ujemnej temperaturze, na rozwiązanie ...