Simon Fraser wirusolog. Masahiro Niikura i jego doktorant Nicole Bance znajdowali się w międzynarodowej grupie naukowców która odkryła nową klasę związków cząsteczkowych umożliwiających zabicie wirusa grypy.

Wirus

Ich nowe związki  doprowadzą do stworzenia nowej generacji leków przeciw grypie. Cały czas stale mutujący się wirus grypy jest coraz to bardziej odporny  na inne leki które są mniej efektywne, to prowadzi do ciągle wzrastającej ilości mniej odpowiednich lekarstw przeciw grypie, które jednak są aktualnie najlepszą bronią przeciwko niej. Pomogły one pokonać  H1N1  i świńską grypę.

Czasopismo „ Science Express” właśnie opublikowało w Internecie badania naukowców, ukazując jak korzystać z ich nowo odkrytych wiązań do zakłócenia enzymu neuraminidazy – który umożliwia przyłączenie się wirusa do błony komórkowej, co ułatwia proces wnikania do wnętrza komórki. Jest on również odpowiedzialny za rozkład kwasu sialowego (cukru na powierzchni komórki), który umożliwia wirusom opuszczenie komórek poprzez rozpad błony komórkowej.

Leki takie jak Tamiflu skupiają się na zaburzeniu zdolności neuraminidazy która pomaga wirusowi odczepić się od powierzchni zainfekowanej komórki poprzez trawienie kwasu sialowego.

To właśnie tu wkraczają z akcją ratunkową nowo odkryte wiązania dla pozostałych zdrowych komórek. Zapychają one neuramindaze, powstrzymują enzym od rozpuszczenia kwasu sialowego co powstrzymuje wirusa od ucieczki zainfekowanej  komórki i rozprzestrzeniania się.

Ostatecznie, nowe wiązania dadzą naukowcom trochę czasu do rozwijania nowych szczepionek dla wschodzących szczepów wirusa grypy, które są odporne na współcześnie istniejące szczepionki.

 

 

 

 

Źródło: http://www.sciencedaily.com

Polecane:

Montreal, Kanada - Burza i gejzer w centrum miasta, samochód w powietrzu [Video]
Zatoka Hudsona, Kanada - Nietypowe zjawisko sfotografowane przez satelitę NASA
UK - Wstrzymano inwestycję w farmę wiatrową za 1.5 mld funtów z powodu śmierci 90 ptaków rocznie
Włochy - Duże straty po dwugodzinnej burzy, która przeszła nad Wyspami Liparyjskimi leżącymi na półn...
Włochy - Najstarsze znane tabletki mają około 2 tys. lat i prawdopodobnie służyły do leczenia infekc...
Z Chin przez Rosję, Kanadę do Ameryki, z tego 200 km tunelem pod Cieśniną Beringa, średnia prędkość ...
Polska - Dzień Teledetekcji, "Podniebni szpiedzy"
Polska - Wyjątkowo niskie ciśnienie atmosferyczne, do rana może jeszcze spaść
Antarktyda - Zaczyna się odradzać warstwa ozonowa, całkowite jej uzdrowienie może potrwać co najmnie...