Chan-hom, Linfa i Nangka to trzy tajfuny, które przemierzają wody zachodniego Pacyfiku. Wszystkie kierują się na Chiny. Jest obawa, że Nangka stanie się super-tajfunem. Linfa dotarł już do południowo-wschodnich Chin.

Trzy tajfuny - 2

– To pierwszy raz od 20 lat, kiedy na zachodnim Pacyfiku aktywne są trzy tajfuny – powiedział Michael Lowry, specjalista od huraganów z Amerykańskiej Narodowej  Służby Oceanicznej i Meteorologicznej.

Tajfun Linfa został zdegradowany już do burzy tropikalnej. Doszło do tego po tym jak w czwartek 9 lipca uderzył w prowincję Guangdong w południowo-wschodnich Chinach. Silny wiatr spowodował przerwy w dostawie prądu. Ponadto ponad 50 lotów w rejonie zostało odwołanych, a około 30 przekierowano na inne lotniska.

Lokalni synoptycy ostrzegają, że swoim oddziaływaniem obejmie także Hong Kong, gdzie spodziewają się ulew w nocy z 9 na 10 lipca. Linfa początkowo przyniósł ulewy na Filipinach.

Trzy tajfuny

Chan-hom zmierza na Okinawę

W tym samym czasie zachodni Pacyfik przemierzają dwa inne cyklony. Tajfun Chan-hom nieustannie zbliża się do japońskiej wyspy Okinawa. Przynosi silne porywy wiatru, które wzmagają wysokie fale, uderzające o wybrzeże wyspy. Żywioł przyniósł także obfite opady deszczu.

Tajfun Chan-Hom 8 lipca o godzinie 6:25 czasu polskiego

Tajfun Chan-Hom 8 lipca o godzinie 6:25 czasu polskiego

Oko cyklonu Chan-hom znajduje się obecnie około 320 km na południowy-wschód od Okinawy. Porusza się na północny-zachód z prędkością około 22 km/h. Na wybrzeżu wyspy porywy wiatru sięgają 116 km/h. Tajfun ten w piątek 10 lipca przyniesie także porywisty wiatr i opady deszczu w Tajwanie. Ponadto w sobotę uderzy we wschodnie Chiny. Meteorolodzy uważają, że może on wtedy być bardzo silnym tajfunem. Mieszkańcy wschodnich regionów Chin już przygotowują się na nadejście groźnego cyklonu. Specjaliści alarmują, że największe zagrożenie kryje się w opadach, które przynoszą powodzie błyskawiczne.

Trzy tajfuny - 3

Nangka najdalej od kontynentu

Ponadto na wschód od tajfunu Chan-hom znajduje się Nangka. Specjaliści informują, że tajfun Nangka ma predyspozycje, żeby stać się super-tajfunem. Obecnie został sklasyfikowany do czwartej kategorii huraganów. Obecnie znajduje się na północ od wyspy Guam w Archipelagu Marianów.

Obraz tajfunów w podczerwieni

Źródło: weather.com, ENEX, tvnmeteo

Polecane:

Niemcy - Nasze narządy wewnętrzne prawdopodobnie posiadają zmysł węchu, tak twierdzą naukowcy
Ślady po supernowej najprawdopodobniej odnaleziono w skamieniałościach bakterii z dna Pacyfiku
Piramida Majów zrównana z ziemią, firma budowlana wykorzystała gruz pod budowę drogi, miała 2.3 tys....
UK - Naukowcom udało się sklonować komórki nabłonkowe, które produkują włosy
Norwegia - Po ulewach pod wodą znalazł się region Jæren
Nepal - Do 29 osób wzrosła liczba ofiar lawiny w Himalajach, ponad 100 osób zaginionych
Dzisiejszej nocy przesuwamy zegarki z 2:00 na 3:00, czyli śpimy krócej
LosyZiemi - Układ Słoneczny i zdjęcia z satelitów SOHO i SDO oraz pomiary aktywności słonecznej, a w...
Stillwater, USA - Samochód z ogromną prędkością wjechał w tłum ludzi podczas parady, 30 osób rannych...