Naukowcy z amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA opublikowali nowe zdjęcia Plutona. Przestawiają obszar równiny Sputnika oraz gór nieformalnie zwanych Ptolemeuszem. Mają sześć razy większą rozdzielność od obrazów, które ukazują całego Plutona. Jeden piksel to w rzeczywistości dystans 77-85 metrów.

Pluton

Bloki lodowe oraz postrzępiony horyzont górski Foto:NASA

– Te zdjęcia z tak bliskiej odległości pokazują, jak bardzo urozmaicona jest forma terenu na Plutonie – powiedział John Grunsfeld, były astronauta, pracownik NASA.

Pluton2

Ogromne kratery Foto: NASA

Pluton3

Foto: NASA

 

Pomoc naukowa

Nowo opublikowane zdjęcia wykonał aparat LORRI, który znajduje się na sondzie New Horizons. Maszyna uwieczniła te obrazy 15 minut przed najbliższym zbliżeniem kosmicznej sondy do Plutona. Dzieliła ich odległość 17 tysięcy kilometrów.

– Tak dobra rozdzielczość pomoże nam dowiedzieć się więcej na temat geologii Plutona – stwierdził Alan Stern, główny naukowiec misji New Horizons.

 

Misja Pluton

Sonda New Horizons została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną 19 stycznia 2006 roku. Po blisko 10 latach podróży minęła Plutona. 14 lipca o godzinie 13.39 znalazła się w odległości 12,5 tys. km od tej planety karłowatej.

W kolejnych dniach naukowcy publikowali zdjęcia powierzchni Plutona, które w rękach specjalistów stały się cennym materiałem analiz. Dowiedziono dzięki nim m.in., że na Plutonie istnieje zamarznięta woda oraz masywy górskie. Internauci z kolei szaleli z powodu obszaru nazwie Tombaugh, który przypominał kształtem serce.

New Horizons, za ponad trzy lata zbliży się do odległej planetoidy. Naukowcy pokładają w tej misji wielkie nadzieje, ponieważ obiekt może być reliktem z czasów powstawania Układu Słonecznego.

 

Źródło: tvnmeteo NASA

Polecane:

Silne trzęsienie ziemi w pobliżu Fukushimy, magnituda 7.1
Moree, Australia - Powódź odcięła od świata ponad 2 tysiące osób
USA - Zalewają Wielki Kanion Kolorado, żeby wypłukać nagromadzone osady
W Wielkim Zderzaczu Hadronów naukowcy prawdopodobnie odkryli trzeci rodzaj hadronów, czyli nową cząs...
Sumatra, Indonezja - Pojawiają się oznaki aktywności superwulkanu Toba, którego ostatnia erupcja 75 ...
Gudźarat, Indie - Przedwczesne deszcze monsunowe wywołały powodzie, które stały się przyczyną śmierc...
Ayamonte, Hiszpania - Ratownicy przegrali walkę o życie wieloryba, po jedenastu godzinach wycieńczon...
Sri Lanka - W ciągu doby spadła ogromna ilość deszczu, w dystrykcie Kilinochchi napadało 373 l/mkw
Nowy Jork, USA - Wybuchła cysterna znajdująca się na torach w nadziemnej części metra [Video]