Przez ostatnie miesiące w RPA panowała susza. Teraz część kraju zmaga się z powodzią. Zginęło kilka osób.

po-kilkumiesiecznej-suszy-ogromna-powodz-w-republice-poludniowej-afryki-1

Po miesiącach suszy RPA – a zwłaszcza prowincję Gauteng – nawiedziły intensywne burze, które spowodowały gwałtowne powodzie. Ile deszczu spadło? Średnia wysokość opadu w listopadzie dla Johannesburga wynosi 117 l/mkw., tymczasem tylko w środę odnotowano aż 90 l/mkw. To doprowadziło do tragedii.

Wśród zabitych ojciec z córką

W prowincji Gauteng zginęło sześć osób, a wiele osób zostało uznanych za zaginione. 200 osób straciło swoje domy.

Jedną z ofiar śmiertelnych była trzyletnia dziewczynka, której tata wspiął się z nią na drzewo, by uciec przed wodą powodziową. Niestety –  gałąź pod nimi się złamała i dziecko zostało porwane przez wodę.

Jezdnie okazały się pułapkami

Wiele dróg zostało zalanych, kierowcy byli bezradni, gdy ich samochody porywała woda powodziowa. Około stu pojazdów utknęło na głównej autostradzie łączącej Johannesburg z Durbanem. Ich kierowcy znaleźli się w pułapce, ponieważ poziom wody podnosił się bardzo szybko.

Inne utrudnienia

W samym Johannesburgu zalane zostało lotnisko. Nie obyło się bez nawet pięciogodzinnych opóźnień lotów. Miejscowe zoo zostało zamknięte. Zwierzętom nic się nie stało, jednak zestresowały się sytuacją.

po-kilkumiesiecznej-suszy-ogromna-powodz-w-republice-poludniowej-afryki-15 po-kilkumiesiecznej-suszy-ogromna-powodz-w-republice-poludniowej-afryki-14 po-kilkumiesiecznej-suszy-ogromna-powodz-w-republice-poludniowej-afryki-13 po-kilkumiesiecznej-suszy-ogromna-powodz-w-republice-poludniowej-afryki-12 po-kilkumiesiecznej-suszy-ogromna-powodz-w-republice-poludniowej-afryki-11 po-kilkumiesiecznej-suszy-ogromna-powodz-w-republice-poludniowej-afryki-10 po-kilkumiesiecznej-suszy-ogromna-powodz-w-republice-poludniowej-afryki-9 po-kilkumiesiecznej-suszy-ogromna-powodz-w-republice-poludniowej-afryki-8 po-kilkumiesiecznej-suszy-ogromna-powodz-w-republice-poludniowej-afryki-7 po-kilkumiesiecznej-suszy-ogromna-powodz-w-republice-poludniowej-afryki-6 po-kilkumiesiecznej-suszy-ogromna-powodz-w-republice-poludniowej-afryki-5 po-kilkumiesiecznej-suszy-ogromna-powodz-w-republice-poludniowej-afryki-4 po-kilkumiesiecznej-suszy-ogromna-powodz-w-republice-poludniowej-afryki-3 po-kilkumiesiecznej-suszy-ogromna-powodz-w-republice-poludniowej-afryki-2

Źródło: PAP, YouTube, tvnmeteo, x-news, bbc.com, news24.com, accuweather.com, floodlist.com

Polecane:

Wojsko USA na klimatyzacje dla żołnierzy wydaje rocznie 20.2 mld dolarów
Algieria (Afryka) - Ogromne opady śniegu na północy kraju [Video]
Kanada - Silne i płytkie trzęsienie ziemi, magnituda 7.7, wydano ostrzeżenie o tsunami na Hawajach
Japonia - Drzewa, które wyrosły z pestek wiśni będących na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozwija...
Australia przestała wydawać wizy osobom z państw Afryki Zachodniej, gdzie występuje epidemia wirusa ...
Pierwszy kwartał 2015 roku był najcieplejszy w historii pomiarów, czyli od 1880 roku
UK - Z okrętu atomowego uciekł marynarz i opublikował w internecie raport w sprawie łamania zasad be...
Chiny - W prowincji Syczuan wystąpiła największa od 17 lat powódź
Chiny - Tajfun Chan-hom kieruje się na wschód kraju, ewakuowano 1.1 miliona osób, tajfun ten może by...