Proszek, który nie tylko może zatamować krwawienie, ale sam znajduje miejsce zranienia. Kanadyjscy naukowcy twierdzą, że to możliwe. Badacze z University of British Columbia opisują swój wynalazek na łamach czasopisma „Science Advances”. Kluczem do sukcesu było umiejętne połączenie substancji wywołującej krzepnięcie krwi, kwasu traneksamowego, z cząsteczkami węglanu wapnia, które zapewniają „napęd”.

Połączono kwas traneksamowy z cząsteczkami węglanu wapnia, powstał w ten sposób proszek, który tamuje krwawienie

Gdy proszek trafi na krwawiące miejsce, cząsteczki zaczynają musować, jak tabletka wrzucona do wody i to daje im swoisty napęd, który pozwala wnikać w uszkodzone naczynia krwionośne.

Krwotoki są wciąż najczęstszą przyczyną śmierci młodych ludzi, a śmiertelne krwotoki przy porodzie zdarzają się w krajach o niskiej dostępności służby zdrowia nawet w 1 na 50 porodów. To bardzo poważny problem– podkreśla jeden z autorów wynalazku, profesor Christian Kastrup.

Medycyna zna setki sposobów tamowania krwotoku, ale trudno je zastosować w przypadku silnego krwawienia, niejako pod prąd, tak by sięgnęło w miejsce uszkodzenia naczyń krwionośnych. Nam po raz pierwszy udało się opracować metodę, która to potrafi– dodaje Kastrup i zapowiada, że ta właściwość pozwala zastosować ją w warunkach, gdy do krwawienia dochodzi we wnętrzu ciała pacjenta na przykład w macicy, ale też w zatokach. Naukowcy liczą też, że można będzie skutecznie zastosować ją u ofiar wypadków, czy rannych żołnierzy.

Kluczem do sukcesu było przygotowanie mikrocząsteczek węglanu wapnia, które w kontakcie z krwią musują, wydzielają dwutlenek węgla i dzięki temu mogą się napędzać w kierunku źródła krwawienia. Te porowate cząsteczki można związać ze znanym koagulantem, kwasem traneksamowym, który dzięki temu może być przez ranę transportowany w głąb uszkodzonej tkanki.

Badania laboratoryjne i testy na zwierzętach pokazały, że metoda jest skuteczna. Jeśli dalsze eksperymenty potwierdzą, że jest też bezpieczna, będzie można ratować z jej pomocą życie już niedługo.

Źródło: PAP, rmf24

Polecane:

Syberia - Epidemia urojeń po upadku statku kosmicznego
Nowa Zelandia - Prawie setka waleni utknęła w Złotej Zatoce, 36 już zdechło [Video]
UK - Program "Tempora" podsłuchuje Europę, Bruksela chce wyjaśnień
Bliski Wschód - W Jerozolimie największe opady od połowy wieku, w Gazie potężne ulewy i powódź
W atmosferze nad oceanem spalił się statek zaopatrzeniowy Europejskiej Agencji Kosmicznej kończąc ty...
Korea Południowa - Prawie 100 aut zderzyło się w gęstej mgle pod Seulem
USA - Na jeziorze Texoma powstał potężny wir na skutek wypuszczania nadmiaru wody poprzez śluzę na d...
Silne burze słoneczne pojawiają się średnio co 100 lat, eksperci stworzyli mapę ukazującą zagrożone ...
Alaska, USA - Wulkan Cleveland zwiększa swoją aktywność, wprowadzono pomarańczowy alert