Na półkuli północnej robi się coraz cieplej. To oznacza, że nieubłaganie zbliża się kolejny sezon huraganów. Specjaliści już stworzyli prognozę na nadchodzący sezon.

Huragan

Badacze z Uniwersytetu Stanowego w Kolorado, po przyjrzeniu się aktualnej sytuacji w przyrodzie, pokusili się o stworzenie scenariusza nadchodzącego sezonu huraganów na północnym Atlantyku. 9 kwietnia specjaliści stwierdzili, że będzie on jednym z najmniej aktywnych na przestrzeni dziesięcioleci. Prognozują, że powstanie siedem burz tropikalnych, które otrzymają imiona. Trzy z nich przekształcą się w huragany, ale tylko jeden z nich, według szacunków, osiągnie co najmniej trzeci stopień w skali Saffira-Simpsona.

Jeśli prognoza się sprawdzi, nadchodzący sezon huraganów będzie znacznie słabszy niż średnio (przeciętnie w jednym sezonie pojawia się 12 burz tropikalnych, sześć huraganów, z czego trzy mają co najmniej trzecią kategorię).

 

Od szczegółu do ogółu

Scenariusz stworzył doktor Phil Klotzbach, który konsultował się z ekspertem w sprawie huraganów – dr. Williamem Grayem. Autorzy prognozy opierali się na statystyce wynikającej z 29 lat obserwacji huraganowych sezonów oraz trafności przygotowywanych przez ten czas prognoz. Poza tym dużą rolę odgrywała analiza takich elementów, jak ciśnienie nad poziomem morza oraz temperatura powierzchni Atlantyku oraz wschodniego Pacyfiku.

Zagrożenie nadal istnieje

Prognoza wydaje się optymistyczna, ale badacze nie cieszą się przedwcześnie.

– Nie ma żadnego powiązania między ilością prognozowanych huraganów a tym, czy wejdą one na ląd, pustosząc go. To, że cyklonów może być mniej, nie oznacza, że wyrządzą mniej szkód – zaznaczają eksperci.

 

El Nino a huragany

Specjaliści spekulują także nad wpływem zjawiska El Nino na tworzenie się cyklonów tropikalnych. Większość z nich uważa, że ocieplenie w rejonie wschodniego Pacyfiku powoduje, że nad wodami Atlantyku powstaje mniej cyklonów.

– Wielki znak zapytania w obecnej prognozie wprowadza El Nino. Od tego, jaka ma siłę, zależy temperatura powierzchni Północnego Atlantyku – tłumaczą Klotzbach i Gray.

Sezon huraganów na Atlantyku rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 30 listopada.

Polecane:

Turcja - Ludzie z całego świata zjeżdżają do wioski Sirince, tam czekać będą na "koniec świata&...
Rosja - Coraz większa erupcja na Kamczatce, z wulkanu Plosky Tolbachik wydobywa się 400 m3 lawy na s...
W sobotę wystąpi silna burza geomagnetyczna [Aktualizacja nd.12:12]
Masło nie jest takie groźne dla zdrowia jak przypuszczano
Pakistan - Przez nawałnice zginęło co najmniej 18 osób, kilkadziesiąt trafiło do szpitali
Kolejna teoria dotycząca wszechświata: "Wszechświat nie ma ani początku, ani końca. Po prostu w...
USA - Naukowcy z MIT pracują nad urządzeniem do hybrydowego pozyskiwania energii z węgla, która jest...
W czwartek rusza Galileo, Europa będzie miała wreszcie własny system nawigacji satelitarnej, maksyma...
Do Ameryki Północnej ludzie przybyli o 10 tysięcy lat wcześniej, niż dotychczas sądzono