USA i Chiny mają jedne z najbardziej obfitych rezerw ropy i gazu z łupków – głosi nowy raport rządu USA. W Polsce zasoby są o 20 proc. mniejsze niż sądzono w 2011 r. a odwierty jak na razie nie spełniły wysokich początkowych oczekiwań przemysłu.

 

Według najnowszych danych Urzędu ds. Informacji o Energii (EIA) w Departamencie Energetyki USA, amerykańskie zasoby ropy i gazu z łupków stanowią, razem z rezerwami znajdującymi się 41 innych krajach przeanalizowanych w raporcie, 10 proc. wszystkich światowych rezerw ropy naftowej oraz 37 proc. światowych rezerw gazu ziemnego.

 

Polskie łupki

W części dotyczącej Polski raport wskazuje, że nasz kraj ma “jedną z najkorzystniejszych w Europie infrastruktur oraz poparcie społeczne dla rozwoju łupków”. W raporcie stwierdzono, że najlepsze perspektywy wydobycia ma region północnej Polski o stosunkowo prostej strukturze. Spore zasoby ma też Podlasie i region wokół Lublina, ale są to tereny o skomplikowanej strukturze geologicznej i wiercenia mogą być utrudnione.

 

Nowe dane zebrane od ostatniej oceny EIA w 2011 roku wskazują na mniejsze o 20 proc. w porównaniu z poprzednią oceną zasoby łupków w Polsce. Autorzy raportu wskazują, że przemysł łupkowy jest na bardzo wczesnym etapie eksploatacji, a dotychczas przeprowadzone wiercenia nie spełniły początkowych wysokich oczekiwań przemysłu.

“Za wcześnie jest jednak, by przekreślać potencjał łupkowy Polski” – głosi raport wskazując na konieczność znacznie większej liczby wierceń.

Rosyjski potencjał

Wśród 10 krajów z największymi zasobami “możliwej do wydobycia ropy z łupków” na pierwszym miejscu raport EIA wymienia Rosję, a tuż po niej USA, Chiny i Argentynę. W klasyfikacji pod względem zasobów “możliwego do wydobycia gazu z łupków” prowadzą Chiny. USA są na czwartej pozycji, po Argentynie i Algierii. W tej “10” są jeszcze kolejno: Kanada, Meksyk, Australia, Południowa Afryka, Rosja i Brazylia.

Na razie jednak tylko w USA i Kanadzie gaz łupkowy jest wydobywany na skalę komercyjną. Niemniej zdaniem EIA są inne kraje bogate w zasoby tego gazu. – Biorąc pod uwagę, że produkcja ropy i gazu łupkowego wzrosła w Stanach Zjednoczonych do odpowiednio 30 i 40 proc. całej produkcji ropy i gazu ziemnego, zainteresowanie potencjalnymi zasobami tych źródeł wzrosło także poza USA – oświadczył Adam Sieminski z EIA.

– Istnieje znaczny potencjał dla międzynarodowej produkcji gazu i ropy z łupków, ale nie jest jeszcze jasne, w jakim stopniu techniczna produkcja z łupków okaże się ekonomicznie opłacalna – dodał.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Polecane:

USA - Kolejne 72 osoby zainfekowane listeriozą, powodem są owoce kantalupy
Biegun Południowy - Według najnowszych badań, 52 mln lat temu na Antarktydzie rosły palmy i tropikal...
Polska - Znaleziono skamieliny najstarszych żółwi świata, 215 mln lat
Rosyjscy kosmonauci nie będą musieli latać w pieluchach, najnowsza konstrukcja statku posiada już to...
Chile - Po 43 latach nastąpiły potężne erupcje wulkanu Calbuco, potok lawy wpłynął do jeziora Chapo ...
Szczecin, Polska - Wirus HCV wywołujący zapalenie wątroby typu C może wkrótce przejść do historii, z...
Tokio, Japonia - Ewakuacja pasażerów z południowokoreańskiego samolotu z 319 osobami na pokładzie, z...
Wyspa Lewis, Szkocja - Z platformy wiertniczej, która w poniedziałek uderzyła w skały do Atlantyku w...
Nieoficjalne informacje o najnowszej linii procesorów Intel z linii Core i9 - 18 rdzeni, 36 wątków i...