Od 10 lat astronomowie zadawali sobie pytanie o to, czy pomiędzy galaktyką M31 a galaktyką M33 faktycznie znajdują się wodorowe obłoki. Teraz zdołali uzyskać potwierdzenie swoich przypuszczeń. Choć nie ma w nich ani jednej gwiazdy, porównuje się je do galaktyk karłowatych.

Chmury wodoru znajdują się w czerwonej ramce

Za pomocą Radioteleskopu Green Bank (ang. National Science Foundation’s Green Bank Telescope, w skrócie GBT), który znajduje się na terenie Green Bank w amerykańskim stanie Wirginia Zachodnia, dokonano bardzo ciekawego odkrycia.Obłoki wodoru pomiędzy galaktykami istnieją– Od pewnego czasu wiedzieliśmy, że wiele, wydawałoby się „pustych” połaci Wszechświata może zawierać gigantyczne, ale rozproszone „płaty” gorącego zjonizowanego wodoru – mówi Spencer Wolfe z West Virginia University w Morgantown. – Wcześniejsze obserwacje obszarów rozciągających się pomiędzy galaktyką M31 a galaktyką M33 sugerowały obecność chłodniejszego neutralnego wodoru. Nie mogliśmy jednak zauważyć niczego, co pomogłoby ustalić, jakiego typu obiektem jest ów wodór. Teraz, dzięki GBT, wykryliśmy niewielkie stężenie neutralnego wodoru, który wydobywał się z tego, co wcześniej uznawano za zwykły obłok gazu – powiedział Wolfe.Około 10 lat temu astronomie zaczęli otrzymywać pierwsze sygnały mówiące o tym, że pomiędzy galaktyką M31 (nazywaną Galaktyką Andromedy) a galaktyką M33 (mówi się o niej „Galaktyka Trójkata”) mogą znajdować się pokłady wodoru. W 2012 roku GBT potwierdził, że faktycznie był tam wodór, i to w dużych ilościach. Jednak ostateczne potwierdzenie GBT dał w ostatnim czasie.

Jak galaktyki karłowate

Dzięki najnowszym obserwacjom GBT nie tylko udowodniono, że pomiędzy galaktykami można natknąć się na wodór. Zauważono także, że zamiast przypominać kształtowaną przez obie galaktyki spiralę, wodór ma raczej kształt obłoku. I to z własną grawitacją. O tych obłokach badacze mówią: duplikaty galaktyk karłowatych, tyle, że bez gwiazd.

Źródło: Science Daiily, tm

Polecane:

Ogromne chmury dwutlenku siarki wydobywają się z wulkanu Vanuatu
To już dziś tarcza Księżyca będzie o 14 proc większa i 30 proc jaśniejsza
W naszej galaktyce może być wiele bliźniaczych Układów Słonecznych
Polska - Prokuratorzy dostają wytyczne dotyczące posiadania nieznacznych ilości narkotyków, marihuan...
Rosja - Kolejna teoria na temat powstania ogromnych kraterów
Dębno, Polska - Połamany las, drzewa powyrywane z korzeniami, prawdopodobnie pojawiła się trąba powi...
Czarnobyl, Ukraina - Nowy sarkofag zostanie nasunięty 29 listopada 2016 roku na pozostałości po elek...
Rozpoczął się kolejny duży wzrost aktywności sejsmicznej, między 22-23 grudnia mogą wystąpić silne t...
Islandia - W Reykjaviku pół metra śniegu napadało w jedną noc, jeszcze nigdy w lutym nie było tak du...