Naukowcy z australijskiego RMIT University, włoskiego Instytutu Fotoniki i Nanotechnologii oraz chińskiego Południowego Instytutu Nauki i Technologii zaprezentowali pierwszy kwantowy procesor zdolny do przesyłania danych.

Procesor kwantowy

Urządzenie przesłało w nienaruszonym stanie splątane kubity z różnych lokalizacji. Perfekcyjny transfer stanu to obiecująca technika, która daje nadzieję na masową informatykę kwantową. Przez ostatnie 10 lat opracowano wiele teoretycznych rozwiązań problemu rutowania informacji kwantowej, jednak dotychczas żadne z nich nie zostało zrealizowane eksperymentalnie. Nasze urządzenie wykorzystuje wysoce zoptymalizowane tunelowanie kwantowe do przesyłania kubitów pomiędzy różnymi miejscami – stwierdził doktor Albert Peruzzo, dyrektor Laboratorium Fotoniki Kwantowej RMIT University.

Komputery kwantowe mogą rozwiązać problemy, z którymi nie radzą sobie dzisiejsze komputery. Pomogą opracować nowe leki, stworzyć bezpieczny kwantowy internet czy udoskonalić techniki rozpoznawania twarzy – dodaje uczony.

Współczesne komputery wykorzystują magistrale danych do przesyłania informacji. Jednak przesłanie kubitów jest bardzo trudne, gdyż stany kwantowe są niezwykle delikatne. Opisywane prace to ważny krok naprzód w kierunku stworzenia kwantowej magistrali komunikacyjnej. W ciągu ostatniej dekady poczyniono olbrzymi postęp, zwiększono moc i stopień skomplikowania kwantowych procesorów – stwierdza Peruzzo. Z kolei Robert Chapman, doktorant na RMIT podkreśla:przenieśliśmy kubity, zakodowane w pojedynczych cząstkach światła, do innych lokalizacji. Zachowaliśmy przy tym zarówno ich stan kwantowy jak i splątanie, co jest podstawowym warunkiem informatyki kwantowej.

Polecane:

W Chinach spadł dziś śnieg
Indonezja - Coraz groźniej wygląda erupcja wulkanu Gamalama, ogłoszono najwyższy stopień zagrożenia
NASA - Ostatnie nagranie z sondy EBB, która roztrzaskała się o Księżyc [Video]
USA - 30 cm śniegu spadło w Kolorado, tak biało nie było od 30 lat
USA - Z powodu powodzi sparaliżowane zostały lotniska, kolej i drogi w Nowym Jorku oraz stanie New J...
Europa - Według przewidywań epidemiologów, prawdopodobieństwo wynosi 75 proc., że we Francji w ciągu...
Huragan Matthew zabił na Haiti ponad tysiąc osób, w Karolinie Północnej ogłoszono stan wyjątkowy ze ...
Silne trzęsienie ziemi wystąpiło 130 km od Salwadoru, magnituda 7.0, możliwe tsunami z falą do 1 met...
Za 5 dni, 6 grudnia na wprost Ziemi znajdzie się duża dziura koronalna, która wywoła średnią burzę g...