Naukowcy z australijskiego RMIT University, włoskiego Instytutu Fotoniki i Nanotechnologii oraz chińskiego Południowego Instytutu Nauki i Technologii zaprezentowali pierwszy kwantowy procesor zdolny do przesyłania danych.

Procesor kwantowy

Urządzenie przesłało w nienaruszonym stanie splątane kubity z różnych lokalizacji. Perfekcyjny transfer stanu to obiecująca technika, która daje nadzieję na masową informatykę kwantową. Przez ostatnie 10 lat opracowano wiele teoretycznych rozwiązań problemu rutowania informacji kwantowej, jednak dotychczas żadne z nich nie zostało zrealizowane eksperymentalnie. Nasze urządzenie wykorzystuje wysoce zoptymalizowane tunelowanie kwantowe do przesyłania kubitów pomiędzy różnymi miejscami – stwierdził doktor Albert Peruzzo, dyrektor Laboratorium Fotoniki Kwantowej RMIT University.

Komputery kwantowe mogą rozwiązać problemy, z którymi nie radzą sobie dzisiejsze komputery. Pomogą opracować nowe leki, stworzyć bezpieczny kwantowy internet czy udoskonalić techniki rozpoznawania twarzy – dodaje uczony.

Współczesne komputery wykorzystują magistrale danych do przesyłania informacji. Jednak przesłanie kubitów jest bardzo trudne, gdyż stany kwantowe są niezwykle delikatne. Opisywane prace to ważny krok naprzód w kierunku stworzenia kwantowej magistrali komunikacyjnej. W ciągu ostatniej dekady poczyniono olbrzymi postęp, zwiększono moc i stopień skomplikowania kwantowych procesorów – stwierdza Peruzzo. Z kolei Robert Chapman, doktorant na RMIT podkreśla:przenieśliśmy kubity, zakodowane w pojedynczych cząstkach światła, do innych lokalizacji. Zachowaliśmy przy tym zarówno ich stan kwantowy jak i splątanie, co jest podstawowym warunkiem informatyki kwantowej.

Polecane:

USGS - plotki czy fakty?
NASA - Nowe wieści z sondy Voyager 1, która jest na skraju naszego Układu Słonecznego, 18 mld km od ...
USA - Kolejna nawałnica nadciąga nad Wschodnie Wybrzeże
Indie - Tłum ludzi chciał zatrzymać jadący pociąg, zginęło co najmniej 37 osób
Japonia - Naukowcy zaobserwowali jak neutrina zmieniły formę, mionowe zmieniły się w elektronowe
Argentyna - Kraj bliski bankructwa, nie mają na spłatę 1.33 mld dolarów dla swoich wierzycieli, są o...
Supertajfun Vongfong stał się najsilniejszym zjawiskiem tego typu w ostatnim roku na Ziemi, kieruje ...
USA - Kalifornijska susza i rekordy temperatur zmniejszają pokrywę śnieżną w górach Sierra Nevada, j...
USA - W Alabamie na południu kraju termometry zarejestrowały najniższą od 129 lat temperaturę, -18 s...